Jak na zdrowie wpływa jazda konna?

konJazda konna to nie tylko przyjemność, ale również szereg korzyści dla całego organizmu, zarówno pod względem fizycznym, jak i również duchowym. Obcując z koniem, możemy odczuć harmonię z naturą, uczyć się cierpliwości oraz współpracy, a przy tym dobrze się bawić.

Zainteresowanie jeździectwem jest dzisiaj coraz większe. Traktowane jest ono jednak nie tylko jako sport, ale również jako sposób na wszechstronny rozwój. Wybierane jest dla dzieci i młodzieży, jednak tak naprawdę nigdy nie jest za późno na to, aby rozpocząć jazdę konną.

 

Jazda konna wpływa pozytywnie na cały organizm. Aktywizują ona wszystkie partie mięśniowe, między innymi rozciąga mięsnie nóg, a także brzuch i plecy wtedy, gdy już poruszamy się rytmicznie ze zwierzęciem. Z kolei trzymanie wodzy i sterowanie koniem pozwala na rozciąganie i trenowanie mięśni rąk. Podczas jazdy pracują też przez cały czas mięśnie pośladków, ud i łydek.

 

Ponadto jazda na koniu wymaga zachowania prawidłowej postawy. Głowa musi być skierowana prosto przed siebie, łopatki mają być ściągnięte, a łokcie dotykać boków ciała. Aby utrzymać się na siodle, trzeba także nauczyć się utrzymywać odpowiednią równowagę.

 

Dzięki jeździe konnej możemy również poprawić działanie serca i układu krwionośnego, obniżając poziom ciśnienia. Stymuluje ona również układ trawienny, wpływając na perystaltykę jelit. Co więcej, jeździectwo ma też dobroczynny wpływ na psychikę – odpręża, usuwa stres, pomaga w nauce opanowania i spokoju poprzez harmonijną współpracę ze zwierzęciem.

 

Najlepszym sposobem na rozpoczęcie swoje przygody z jazdą konną jest wybranie się na urlop skoncentrowany na tej aktywności Gospodarstwo agroturystyczne Stary Młyn w Strzeszynie (Starymlynstrzeszyn.pl) na Pojezierzu Drawskim przygotowało specjalną ofertę dla tych, którzy zacząć jeździć konno. Można skorzystać tutaj z kompleksowej i profesjonalnej pomocy instruktorów i spędzić niezapomniany czas na łonie przyrody, obcując z końmi. Pełna oferta gospodarstwa zaprezentowana jest pod adresem: Starymlynstrzeszyn.pl.