Jak łączyć wino i potrawy?

jak-laczyc-wino-i-potrawy-1Odpowiednio dobrane wino potrafi całkowicie zmienić wrażenia kulinarne. Uwydatnia aromat spożywanej potrawy. Dobranie idealnego trunku nie jest jednak prostą sprawą. Oto kilka porad, które pomogą amatorom dobrego wina i wspaniałej kuchni stworzyć niepowtarzalny w smaku duet.

Wszystkie aspekty związane z idealnym łączeniem wina i jedzenia to wynik zarówno zbierania doświadczenia, wiedzy, jak i znajomości zasad.

jak-laczyc-wino-i-potrawy-3Wino nie powinno tłumić charakteru podawanego dania, dlatego właśnie ciężkie trunki nie mogą być serwowane z lekkimi dniami. To działa również odwrotnie. Ciężkie w smaku potrawy podajemy wraz z wyrazistymi w aromacie winami. Nie ma nic gorszego niż połączenie subtelnej potrawy i mocnego wina, bowiem takie połączenie zepsuje smak obu składników. Wytrawne alkohole, takie jak szampan doskonale skomponuje się z lekkimi wyrafinowanymi daniami, takimi jak kawior, bliny lub owoce morza. Do deserów i kaw podajemy raczej likiery, bądź koniak oraz wina słodkie i musujące.

Białe wino doskonale pasuje do dań z warzywami. Można je swobodnie zestawiać z owocami morza, rybami, potrawami z mięs białych np. drobiem. Wszystkie dania, które nie dominują wyrazistością smaku będą mile widziane w tym towarzystwie.

Białe oraz różowe wino doskonale koresponduje również z lekkimi przystawkami, a także owocami i sałatkami. Smaki, które świetnie do nich pasują to na przykład szpinak, rukola, oliwki, sery, łosoś wędzony, ale również duszone ciemne mięso, delikatne sosy i dipy.

jak-laczyc-wino-i-potrawy-2Czerwone wina perfekcyjne pasują do dań charakteryzujących się zdecydowanych charakterem i wyrazistym aromatem. Tutaj można wyróżnić przede wszystkim dania pikantne, potrawy z wykorzystaniem smażonego mięsa czerwonego np. steki. Intensywne wino można także zestawić z daniami z drobiu, a nawet dziczyzną. Warto też połączyć je z kuchnią śródziemnomorską. Aromatyczny sos do spaghetti świetnie sprawdzi się w takim zestawieniu.

Warto pamiętać, że dobraną parę stanowią również wino oraz sery. W tym temacie istnieją również pewne podstawowe reguły. Część koneserów uważa, że najlepiej zestawiać produktu pochodzące z tych samych regionów. Inni zaś sądzą, że im bardziej pikantny ser wybieramy, tym bardziej intensywne powinno być wino. Innym rozróżnieniu polega na dopasowaniu składników według twardości sera. Jeśli serwujemy sery długo dojrzewające, twarde to zestawiamy je z ciężkimi winami. Im bardziej delikatny w smaku jest ser, tym łagodniejszy trunek dopasowujemy.

2 thoughts on “Jak łączyć wino i potrawy?”

  1. Pingback: Jak łączyć alkohol z potrawami? - Dobre artykuły do przedruku
  2. Trackback: Jak łączyć alkohol z potrawami? - Dobre artykuły do przedruku
  3. Pingback: Idealne przekąski do wina | 3obieg.pl - Serwis informacyjny dziennikarstwa obywatelskiego.
  4. Trackback: Idealne przekąski do wina | 3obieg.pl - Serwis informacyjny dziennikarstwa obywatelskiego.

Comments are closed.