Jak kupić samochód na kredyt?

Businessman In Suit And Tie Handing A Lot Of MoneyAlternatywą dla leasingu samochodu jest zaciągnięcie kredytu na jego zakup. Kredyty samochodowe to obok kredytów hipotecznych chyba najpopularniejsze produkty kredytowe, z których Polacy korzystają w polskich bankach. Aby trafnie wybrać najlepszą ofertę kredytu samochodowego, warto zapoznać się z kilkoma ważnym kwestiami.

Kredyty samochodowe bardzo często mogą mieć formę zwykłego kredytu gotówkowego. Jednak duża część banków oferuje kredyty z przeznaczeniem ich na zakup auta. Warunki takich kredytów są nieco inne niż dla zwykłych kredytów gotówkowych.

Banki udzielają kredytów samochodowych w zależności od wartości i wieku auta. Kredyt może być udzielony zarówno na zakup samochodu używanego  jak i przede wszystkim nowego. Nowa auta są milej widziane przez banki.

Kredyt samochodowy jest udzielany na okres ok. 5-8 lat, a jego wartość jest uzależniona od wartości samochodu. Marże banków są podobne do tych jakie można zaobserwować w przypadku kredytów gotówkowych.

Starając się o kredyt samochodowy, bank może wymagać od nas wniesienia wkładu własnego. Oznacza to, że zaciągając kredyt już na wstępie będziemy musieli wyłożyć odpowiednią kwotę. Bez tego kredyt może okazać się droższy.

Banki, oprócz wkładu własnego wymagają od nas bardzo często zabezpieczenia kredytu samochodowego. Najczęściej jest to cesja ubezpieczenia samochodu lub przewłaszczenie. Jeśli chodzi o cesję, banki mają prawo do wszelkiego rodzaju odszkodowań w przypadku zniszczenia w jakimś stopniu samochodu. Z kolei przewłaszczenie oznacza, że w jakiejś części bank jest właścicielem samochodu. Jeśli klient nie będzie spłacać kredytu samochodowego, bank może przejąć auto.

Chcąc znaleźć najlepsze kredyty samochodowe, na samym początku warto zwrócić się do banków, w których posiadamy rachunek osobisty lub inne produkty bankowe. Bank może być wtedy spojrzeć na nas łaskawszym okiem, jeśli będziemy wykazywać stałe dochody. Warto również sprawdzić oferty kredytów bankach marek samochodów – np. Toyota Bank lub Volkswagen Bank. Banki na swoje własne marki samochodów mogą udzielać kredytowania na preferencyjnych warunkach. Można także sprawdzić ranking kredytów samochodowych, który jest kompleksowym zestawieniem najlepszych ofert banków.