Jak działa herbata na nasz organizm?

herbatka-ziolowaChyba większość z nas lubi herbatę. To, oprócz kawy, jeden z najczęściej pitych w Polsce gorących napojów. Wybierany do śniadań, kolacji, deserów, także pomiędzy posiłkami, gdy tylko chce się pić. Herbatę pijemy wobec tego z różnych okazji, ale tak naprawdę czy jest ona zdrowa dla naszego organizmu?

Herbatą nazywa się napar przyrządzany z rośliny nazywanej herbatą chińską (Camellia sinensis), ale terminem tym określa się również inne napary, na przykład spotykamy się z herbatami ziołowymi czy owocowymi. Skupmy się jednak na „oryginalnej” herbacie, czyli przygotowanej z liści i pączków roślin o tej samej nazwie.

 

Najpopularniejsza herbata to herbata czarna, która powstaje w wyniku procesów więdnięcia, skręcania, fermentacji i suszenia. Oprócz niej w sprzedaży dostępna jest herbata zielona, które powstaje z liści niepoddawanych fermentacji, herbata biała, niebieska czy żółta. Każda z nich ma nieco inny aromat i smak, dlatego w poszukiwaniu najlepszych warto zapoznać się z różnymi propozycjami. Najbardziej wartościowe to herbaty białe i zielone.

 

Jednak oprócz doznań smakowych herbata zapewnia równie szeroką gamę korzyści dla zdrowia. W składzie naparu herbacianego można znaleźć między innymi teinę, która jest odpowiednikiem kofeiny i wzmacnia koncentrację, flawonoidy, czyli polifenole, które są silnymi antyoksydantami i chronią przed wolnymi rodnikami. Także herbata zawiera teaninę, która obniża ciśnienie, relaksuje i uspokaja. Do kompletu napar posiada też witaminy B1, B2, A, C i K oraz minerały takie jak cynk, fluor, potas, sód, żelazo i wapń.

 

Jeżeli przepadasz za ciepłą herbatą na mieście, możesz zakupić ją obecnie w wielu kawiarniach. Niestety, zwykle jest ona dość droga. Gdy wobec tego zależy ci na niższych kosztach i ciepłym kubku w dłoni, pomyśl o zakupieniu gadżetu takiego jak kubek termiczny. Jest to specjalny termos, który ma praktyczny kształt kubka i przez długi czas utrzymuje ciepłotę. Dzisiaj kubek termiczny można kupić w wielu różnych wariantach do wyboru, zarówno pod kątem pojemności, jak i kolorystyki. Taki termos będzie też idealnym pomysłem na prezent!