Jak dokładne są kalkulatory ciąży?

Dzięki dostępnym w internecie kalkulatorom ciąży można obliczyć obecny tydzień ciąży. Czy jednak takie internetowe programy pozwalają na uzyskanie wiarygodnych wyników?

Kalkulator ciąży to specjalny program dostępny najczęściej przez internet, na stronach WWW, którego celem jest szacowanie wieku ciąży oraz terminu porodu. Przykładowym kalkulatorem tego rodzaju jest kalkulator ciąży dostępny na plodnosc.pl.

 

Wiele kobiet korzysta z internetowych kalkulatorów jeszcze przed pierwszą wizytą u ginekologa. Czy jednak podane przez niego wyniki rzeczywiście będą pokrywały się z wiekiem ciąży oraz terminem rozwiązania?

 

Jak obliczany jest wiek ciąży i termin porodu?

Kalkulatory internetowe, w tym kalkulator ciąży dostępny na plodnosc.pl, wykorzystują prostą metodę obliczenia wieku ciąży oraz określenia przybliżonego terminu porodu. To tak zwana metoda Naegelego, która dziś jest stosowana najczęściej.

 

Metoda Naegelego polega na dokonaniu obliczeń w stosunku do momentu, w którym u kobiety wystąpiła ostatnia miesiączka. Zakłada on, że cykl u kobiety trwa 28 dni, jeden miesiąc to 30 dni, a czas trwania ciąży to 40 tygodni.

 

Takie założenia powodują, że metoda Naegelego nie jest w stanie podać rzeczywistego wieku ciąży oraz dokładnego terminu porodu – po skorzystaniu z kalkulatora bazującego na tej właśnie metodzie można tylko uzyskać przybliżone wyniki.

 

Sam fakt, że kalkulatory ciążowe dostępne w sieci nie podają dokładnych terminów, nie oznacza jednak, że są one całkowicie nieprzydatne. Są obecnie chętnie stosowane nie tylko przez przyszłych rodziców, ale również przez wielu specjalistów.

 

Inne metody obliczania wieku ciąży i terminu porodu

Aby określić wiek ciąży oraz termin porodu stosuje się również inne metody, które pozwalają na uzyskanie dokładniejszych wyników.

 

Przede wszystkim wykorzystuje się badanie USG, które posiada większą wartość w ustaleniu terminu rozwiązania. Warto przy tym wskazać, że im później będzie ono wykonane na początku ciąży, tym trudniej będzie oszacować termin porodu.