Jak dobrać odpowiednią mąkę do konkretnej potrawy?

Oznaczenia znajdujące się na mąkach są niezwykle istotne, by przyrządzane potrawy miały odpowiedni smak i konsystencję. Każdy typ ma swoje indywidualne cechy charakterystyczne i przeznaczenie, dzięki czemu dostosowują się do wybranych dań sprawiając, że odzwierciedlają one w 100 proc. to, jakie miały być według przepisu.

Mąki pszenne

  • tortowa – maka pszenna typu 450 – bardzo lekka mąka, stosowana przede wszystkim do pieczenia tortów, ciast biszkoptowych i babeczek, może być wykorzystywana również do ciasta naleśnikowego
  • krupczatka, wrocławska i poznańska – mąka pszenna typu 500 – mają więcej składników mineralnych niż mąka tortowa. Mąka poznańska doskonale nadaje się do przygotowywania pizzy oraz klusek, nie warto jej jednak wykorzystywać do ciast, do których powinna być stosowana mąka wrocławska. Z krupczatki najlepiej robić makarony oraz kruche ciasta.

Mąki żytnie i orkiszowe

  • Najczęściej stosowane do wypiekania domowego pieczywa, a także zdrowszych wersji pierogów czy nawet naleśników. Mają szarawy kolor i różne typy w zależności od ich ciężkości.
  • Mąki orkiszowe to źródło witaminy z grupy B, błonnika oraz składników mineralnych, wykorzystywane są do wypieku bułeczek, ciastek i chleba.

Informacje podane w przepisach będą bardzo pomocne

Kiedy nie jest się pewnym, z jakiej mąki skorzystać, warto poszukać przepisu, w którym będzie wskazany typ idealny do przygotowywanej potrawy. Warto również eksperymentować i razem z basiazsercem.pl wybierać nawet mąki żytnie lub orkiszowe do przyrządzania dań, w których wskazane są inne typy. Tego rodzaju mąki coraz częściej wykorzystuje się do przygotowania zdrowszych wersji ciast, makaronów, domowych chlebów czy naleśników.

W przypadku tortów i ciast z kremami lepiej stosować się do instrukcji podanych w przepisie lub poszukać informacji na blogach kulinarnych lub nawet na stronie producenta, by upewnić się, że wybrany typ mąki będzie odpowiedni i sprawi, że ciasto wyrośnie, będzie pulchne i odpowiednio wilgotne.