Jak dobrać kaloryczność posiłków dla osób aktywnych?

bieganieJeżeli uprawiasz sporty, musisz również pamiętać o tym, aby dopasować dietę do swojej aktywności fizycznej. Nawet regularne ćwiczenie nie pomoże ci w zrzeczeniu nadmiaru kilogramów w sytuacji, gdy zdecydujesz się na przejście na właściwą dla ciebie dietę.

Odpowiednia dieta powinna być przede wszystkim dopasowana do osoby, która chce ją rozpocząć. Niestety, trzeba pamiętać o tym, że nie ma tutaj gotowych rozwiązań, dlatego też najlepiej nie podążać za cudownymi dietami znalezionymi w internecie.

 

Bardzo dobrym pomysłem będzie odwiedzenie dietetyka, który będzie mógł przygotować właściwą dietę w zależności od zapotrzebowania pacjenta i prowadzonego przez niego trybu życia. Można jednak dietę przygotować samodzielnie, pamiętając od odpowiednich zasadach.

 

Jak ułożyć odpowiednią dietę dla osoby aktywnej?

Przede wszystkim liczba kalorii w diecie powinna odpowiadać intensywności ćwiczeń oraz ich czasowi, dlatego też osoba ćwicząca jeden raz na tydzień będzie musiała mieć inną dietę od tej, która ćwiczy kilka razy w tygodniu. W wyznaczeniu odpowiedniej ilości kalorii mogą pomóc różne kalkulatory dostępne w internecie.

 

Dzienne zapotrzebowanie energetyczne u człowieka to od około 1500 do 3000 kalorii. Im więcej się trenuje, tym zapotrzebowanie energetyczne jest większe, dlatego trzeba jeść więcej. Przy mniejszym wysiłku z kolei warto lekko ograniczyć kaloryczność posiłków. Przykładowo osoba ćwicząca dwa lub trzy razy w tygodniu powinna jeść od 2100 do 3000 kalorii na dobę, natomiast ta, która ćwiczy jeden dzień, powinna jeść od 1500 do 2700 kalorii.

 

Oczywiście, trzeba pamiętać o tym, aby zrezygnować z niezdrowych produktów, a także zmienić sposób przygotowywania dań, na przykład zamiast częstego smażenia dusić, grillować czy gotować na parze.

 

Dużo propozycji można znaleźć między innymi w sklepie Guiltfree.pl, który specjalizuje się w sprzedaży żywności dietetycznej. W sklepie internetowym Guiltfree.pl można zakupić zarówno gotowe propozycje, jak i również produkty do samodzielnego przygotowywania pyszności.