Jak dbać o trawnik?

Gęsty, soczyście zielony trawnik to marzenie każdego ogrodnika. Aby móc cieszyć się z tak wyglądającej murawy, musimy jednak zadbać o jej właściwą pielęgnację. Koszenie trawy to podstawa – ja je wykonywać i co jeszcze robić, by trawa rosła bujnie?

Pielęgnacja trawnika

Trawa, jak wszystkie inne rośliny w naszym ogrodzie, wymaga odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych i wbrew pozorom samo koszenie nie wystarczy, by dobrze rosła. Zanim więc powiemy więcej o zasadach koszenia trawnika, warto wymienić inne zabiegi, które wspomogą rozwój naszego zielonego dywanu.

Wertykulacja i aeracja to zabiegi, które poprawią kondycję trawnika. Warto o nich pamiętać, bo umożliwiają one oczyszczenie trawnika z chwastów, mchu czy filcu, a także napowietrzają i rozluźniają glebę, zapewniając trawie lepsze warunki do krzewienia się. Wertykulację wystarczy wykonać raz w roku, na wiosnę, natomiast aerację można wykonać dwukrotnie – wiosną i późnym latem.

Podlewanie i nawożenie są równie niezbędne, co koszenie. Odpowiednia ilość dostarczanej wody pozwala trawie na krzewienie się i zapobiega jej przesuszeniu, z kolei specjalne nawozy wzmacniają trawę i przyspieszają jej wzrost.

Jaką kosiarkę do trawy wybrać?

Podstawą pielęgnacji trawnika jest jego koszenie – nie obędziemy się więc bez odpowiedniej kosiarki do trawy. Do wyboru mamy kosiarkę ręczną, elektryczną, spalinową oraz traktorki. Wybór odpowiedniej kosiarki powinniśmy uzależnić przede wszystkim od wielkości naszego trawnika – im jest on większy, tym wydajniejszego sprzętu potrzebujemy.

Pamiętajmy także o tym, że o ile kosiarka pozwoli nam szybko i wygodnie przyciąć trawę w łatwo dostępnych miejscach, o tyle nie poradzi sobie ze skracaniem źdźbeł przy płocie, krawężniku czy pod ławkami. Tutaj warto posiłkować się podkasz arką lub ewentualnie nożycami do trawy, które sprawdzą się w małym ogrodzie.

Zasady koszenia trawnika

1. Zanim przystąpimy do koszenia trawy, sprawdźmy noże kosiarki – tylko ostre elementy równo skrócą źdźbła i nie poszarpią ich. Na wykonanie pracy wybierzmy także bezdeszczowy dzień. Pamiętajmy, by kosić wyłącznie suchą trawę – mokre źdźbła mogą blokować noże i powodować ich tępienie.

2. Najlepszą porą na koszenie trawnika jest natomiast wczesny ranek lub wieczór, kiedy trawa nie traci sprężystości na skutek działanie silnego słońca – elastyczne i jędrne źdźbła są łatwiejsze w przycinaniu.

3. Do koszenia trawy przystępujemy wtedy, gdy jej wysokość przekroczy 1/3 wysokości planowanej– częstotliwość koszenia będzie natomiast różna w zależności od tempa wzrostu źdźbeł.

4. Nie bez znaczenia jest też wysokość, na jaką przycinamy trawnik. Przyjmuje się, że podczas jednego koszenia murawę można skrócić maksymalnie o połowę – optymalnym rozwiązaniem jest jednak ścięcie jej o 1/3 wysokości. Jeśli natomiast chodzi o optymalną wysokość trawnika, to wynosi ona od 4-8 cm.

5. Jeśli zaniedbaliśmy koszenie trawnika przez dłuższy czas, najlepszym wyjściem jest przycięcie go w kilku etapach – czynności postarzamy dwa lub trzy razy w odstępnie 2-3 dni, każdorazowo usuwając niewielkie fragmenty źdźbeł.