Jak dbać o maszyny introligatorskie?

Introligatorstwo to jedna z dziedzin poligrafii, która nakierowana jest na oprawie materiałów drukowanych. Najważniejsze w tej dziedzinie są nie tylko zdolności manualne, ale również maszyny introligatorskie. To dzięki w nim powstają wszystkie rodzaje publikacji. Jak o nie dbać?

Maszyny introligatorskie są niezwykle ważne w branży poligraficznej. Są niezbędne do tego, aby w piękny i estetyczny sposób wykonywać swoją pracę. Często zdolności manualne introligatorów są niewystarczające. Ludzkie oko, jak i ręce nie są tak precyzyjne. Potrzebne są specjalistyczne urządzenia, które są dokładniejsze i wydajniejsze niż sam człowiek.

 Jakie są rodzaje maszyn introligatorskich?

  1. Laminatory – ich zadaniem jest zabezpieczanie papieru przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.
  2. Flacerki – służą do falcowania, czyli zaginaniu papieru.
  3. Oklejarki – służą do oklejania książek gorącym klejem albo klejem poliuretanowym.
  4. Niciarki – wykorzystuje się je do szycia książek nićmi.
  5. Krajarki i nożyce introligatorskie – pomagają one kroić i ciąć materiały. To bardzo ważny proces, który determinuje, o tym, czy cały proces składania druku okaże się sukcesem. Wyróżnia się kilka rodzajów krojenia:

a) Przekrawanie – wzdłuż linii prostej;

b) Okrawanie – wyrównanie do pożądanego formatu za pomocą krajek;

c) Nadkrawanie – krojenie częściowej grubości arkusza;

d) Wykrawanie – krojenie z wykorzystaniem specjalnie uformowanych noży;

e) Wiercenie – stosuje się w nim noże z ostrzem w kształcie okręgu;

f) Perforowanie – inaczej dziurkowanie;

g) Bobinowanie – polega na krojenie wstęgi na mniejsze i nawijanie ich na bobiny.

Maszyny poligraficzne wymagają specjalnej opieki!

Pierwszym i najważniejszym elementem jest odpowiednie krojenie materiału, aby jednak robić to poprawnie, warto zadbać, o to, aby noże były odpowiednio naostrzone. Warto zwrócić się po poradę do specjalistów w tej dziedzinie. Odpowiednie doradztwo przysłuży się zwiększeniu bezpieczeństwa pracy maszyny, jak i pracowników, którzy się nią posługują. Powierz swoje narzędzia tnące wykwalifikowanej kadrze szlifierzy, którzy są fachowcami w swojej dziedzinie. Do każdego elementu należy podejść z tak samą starannością.

Firma MIX GRAF rozpoczęła swoją działalność jak hurtownia artykułów poligraficznych. Z czasem jednak sukcesywnie poszerzyła swoją ofertę o kolejne produkty i usługi, które są niezbędne w tej profesji, jak i innych branżach. Obecnie tworzy jedyną w Polsce sieć szlifierni noży.

Więcej informacji: https://www.mix-graf.pl/noze.html