Jak dbać o kamień elewacyjny? Doradzamy.

45169186 - front exterior of luxury home in eveningElewacja, jaka jest każdy widzi, w związku z tym powinna wyglądać jak najlepiej przez długie lata. Rodzaj elewacji możemy wybrać dowolnie, jednak najtrwalszym materiałem, jaki możemy zastosować, jest kamień. Jednak kamień kamieniowi nierówny i przed ostatecznym wyborem, warto zasięgnąć porady specjalisty. Najtrwalszą elewację zapewnią skały magmowe, które są nienasiąkliwe, mrozoodporne i bardzo odporne na inne czynniki atmosferyczne, jak opady czy promieniowanie słoneczne.

Z kolei najtwardsze kamienie elewacyjne to te, które mają dużą zawartość minerałów twardych, takie jak: bazalty, granity, piaskowce twarde oraz łupek krystaliczny.

Mniejszą wytrzymałością cechują się wapienie miękkie i piaskowce miękkie, które są bardziej porowate i bardziej nasiąkliwe, przez co łatwiej się brudzą.

Czy kamień może niszczeć?

Niestety tak. Nawet tak twardy materiał, jak kamień może zostać zniszczony i to już podczas montażu elewacji, np. poprzez nieodpowiedni dobór materiałów. Inne powody niszczenia kamienia to:

  • Stosowanie niezaimpregnowanych materiałów – z tego powodu materiał staje się bardziej nasiąkliwy i szybciej się brudzi,
  • Używanie niewłaściwych klejów – do jasnych kamieni powinno się stosować kleje z dodatkiem białego cementu,
  • Niestaranne spoinowanie – skutki są podobne, jak w przypadku stosowania niezaimpregnowanych materiałów,
  • Stosowanie niewłaściwych zapraw i spoin.

Jak pielęgnować kamień elewacyjny, aby dobrze służył długie lata?

Różne rodzaje kamieni mają różną odporność na czynniki zewnętrzne i o każdy trzeba odpowiednio dbać, aby jak najdłużej zachował swoje właściwości i trwałość. To dostępne sposoby pielęgnacji. Część z nich możemy wykonać sami, a część lepiej zlecić profesjonalnej firmie zajmującej się tymi sprawami:

  • Polerowanie, wygładzanie, szlifowanie – stosuje się je głównie na granit i wapień, ponieważ piaskowiec jest sprzedawany w formie wygładzonej i oszlifowanej. Dzięki wykonywaniu tych czynności zapobiega wnikaniu w kamień zanieczyszczeń i zmniejsza ilość porów, a to czyni materiał odporniejszym na brud i mniej nasiąkliwym. Obrobiony w ten sposób kamień jest bardziej odporny na działanie czynników atmosferycznych i nie matowieje. Najlepiej zlecić to specjalistycznej firmie.
  • Impregnowanie – stosowane głównie na piaskowce, wapienie lekkie i marmury. Najlepiej stosować impregnację już podczas montowania elewacji. Zabieg należy powtarzać co 5-7 lat. Zaimpregnowana powierzchnia staje się nieprzepuszczalna dla wody w stanie ciekłym. Do impregnacji kamienia stosuje się preparaty silikonowe, żywice epoksydowe lub związki krzemu. Impregnacji możemy dokonywać samodzielnie.
  • Piaskowanie – to zajęcie, które najlepiej powierzyć specjalistom. Piaskowanie stosuje się do usuwania warstwy nieczyszczonego, szarzejącego albo czerniejącego granitu lub piaskowca. Przeprowadza się je za pomocą nowoczesnych piaskarek, które umożliwiają regulację ciśnienia, ostrości oraz twardości ścierniwa.
  • Czyszczenie szczotką z miękkiego drutu – zabieg ten oczywiście możemy wykonać samodzielnie, aby usunąć niewielkie zabrudzenia. Można przy tym wykorzystać niewielką ilość czystej wody.
  • Mycie wodą pod ciśnieniem lub parą wodną – to kolejna rzecz, którą możemy zrobić samodzielnie. Do czyszczenia wykorzystuje się strumień rozpylonej wody lub pary wodnej pod ciśnieniem 7MPa. Przy tej metodzie należy wspomnieć, iż nie należy zamiennie stosować opłukiwania wodą z węża, ponieważ w ten sposób może dojść do zawilgocenia lub możemy nasycić kamień elewacyjny szkodliwych soli.
  • Czyszczenie za pomocą środków chemicznych – tego zdecydowanie nie należy robić samemu, chyba że posiada się stosowne przeszkolenie i doświadczenie. W przypadku gładkich kamieni polerowanych stosuje się środki zasadowe, a jeśli są bardzo zabrudzone – środki zawierające kwasy. Przykładowo sadzę, która głęboko wniknęła w kamień można zmyć rozcieńczonym kwasem fluorowodorowym. Ten kwas sprawdza się najlepiej w czyszczeniu piaskowca. Z kolei mchy i porosty oraz niewielkie wykwity rdzy z łatwością usuniemy rozcieńczonym kwasem siarkowym. W czyszczeniu chemicznym doskonale sprawdzają się także roztwory kwasu szczawiowego oraz chlorowodorowego, których używa się do czyszczenia wapieni. Po czyszczeniu chemicznym warto czyszczoną powierzchnię spłukać czystą wodą lub wodą z dodatkiem środka zasadowego dla zneutralizowania działania kwasu, aby uniknąć pojawienia się białych plam na czyszczonej powierzchni.

Jak widać, sposobów pielęgnacji kamienia elewacyjnego jest dość sporo. Warto z nich korzystać, ponieważ to elewacja stanowi wizytówkę naszego domu.

Powyższy tekst powstał dzięki firmie:

silver_sklep_kamierniarski