Jak dbać o dobrą atmosferę w pracy?

integracjaWydawać by się mogło, iż atmosfera w miejscu pracy to rzecz drugorzędna. Skupiamy się głównie na zarobkach czy prestiżu firmy zapominając, jak ważne jest to, w jakich warunkach przyjdzie nam spędzić większą część dnia. Ciągłe napięcie, stres a nawet kłótnie z pewnością negatywnie odbiją się na naszym samopoczuciu, a co za tym idzie i na naszym zdrowiu. Co więc zrobić, by poprawić warunki panujące w pracy?

Integracja – by lepiej poznać współpracowników

Dla podtrzymania i wzmocnienia relacji w zespole pomocna bywa integracja poza pracą. Wspólna impreza, wyjście na kręgle, czy weekendowy wyjazd to okazja, by lepiej się poznać i zrozumieć. To także czas, w którym możemy się bardziej wyluzować, zapomnieć o konwenansach. Mimo wszystko pilnujmy się. Nadmierne spożycie alkoholu podczas takich eventów może zostać źle odebrane i odbić się cieniem na dalszych relacjach. Najlepiej bawić się z umiarem i wyczuciem.

Oddzielaj życie prywatne od zawodowego

Tak miło plotkuje się podczas przerwy na kawę lub lunch. Ile można rozmawiać wciąż o pracy? To prawda i nie ma nic w złego w opowiadaniu np. o swoich zainteresowaniach czy hobby. Pamiętajmy tylko, że sprawy osobiste, a tym bardziej intymne lepiej omawiać w rodzinnym gronie albo z przyjaciółmi. Zwróćmy też uwagę na to, co wstawiamy na portale społecznościowe i kto może mieć wgląd do naszego profilu.

To samo dotyczy załatwiania spraw prywatnych w czasie pracy. Jest to przede wszystkim nie fair wobec pracodawcy i może być podstawą do zwolnienia. Nawet jeśli jest to ogólnie przyjęte wśród kolegów i koleżanek z pracy, lepiej unikać takiego postępowania. Zwłaszcza przy dzisiejszym postępie techniki możemy nie zdawać sobie sprawy, że nasz szef i tak o wszystkim prędzej czy później się dowie – komentuje specjalista z portalu Praca Czeladź.

Nie daj się ponieść emocjom

Zdarza się, że w przypływie chwili zbyt mocno się uniesiemy i powiemy coś, czego później możemy gorzko żałować. W napiętej sytuacji lepiej dać sobie kilka, a nawet kilkanaście minut, żeby ochłonąć. Pójście do łazienki lub zaczerpnięcie świeżego powietrza na zewnątrz pozwoli nam z dystansu spojrzeć na dany problem. Porozmawiajmy sam na sam z osobą, z którą weszliśmy w konflikt i ustalmy, co tak naprawdę jest tego przyczyną. Spokojna i rzeczowa rozmowa to najlepsze wyjście.

Bądź miły…

Często zapominamy, jak wiele potrafi zdziałać uśmiech. Pozytywne nastawienie do współpracowników na pewno zjedna nam wielu z nich. Nigdy nie zapominajmy o przywitaniu się ze wszystkimi zaraz po przyjściu do biura, firmy czy zakładu. Nawet nieumyślne zlekceważenie danej osoby może zostać na długo zapamiętane. Pamiętajmy też, aby pożegnać się, kiedy z pracy wychodzimy.

… ale też asertywny

Ustalenie pewnych granic już na samym początku pomoże nam uniknąć niechcianych frustracji w przyszłości. Może się zdarzyć, że jakiś pracownik będzie próbował scedować na nas swoje obowiązki. Dajmy mu jasno, ale grzecznie do zrozumienia, że się na to nie zgadzamy. Oczywiście każda pomoc, zwłaszcza zaoferowana przez nas samych, będzie mile widziana, jednak nie może przeszkadzać nam to w wykonywaniu własnych obowiązków.

Praca w grupie

Wielu z nas woli pracować indywidualnie. Nawet jeśli nasze stanowisko daje taką możliwość, bądźmy na bieżąco z tym, co dzieje się w całej firmie. Niezakłócony przepływ informacji usprawnia każdą pracę. Jeśli mamy przed sobą zadanie do wykonania w zespole, postarajmy się jak najbardziej zgrać z grupą. Z pewnością przyspieszy to znalezienie wspólnego rozwiązania.

Artykuł został przygotowany przy współpracy z portalem praca-czeladz.pl

praca-czeladz-pl-oferty-pracy-w-czeladzi