Instalacje co – najczęściej stosowane rozwiązania

Sposób montażu instalacji grzewczej uzależniony jest od wielu czynników, m.in. od wybranej metody ogrzewania (niekiedy dochodzi do połączenia dwóch metod) oraz wielkości budynku. Najlepiej, gdyby w każdym budynku mogły znaleźć się instalacje co zaprojektowane z myślą o nim, ale w praktyce takie rozwiązanie stosuje się rzadko. Częściej sięga się po standardowe schematy i sprawdzone rozwiązania, które w razie potrzeby można poddać lekkim modyfikacjom.

Instalacje co z kotłem dwufunkcyjnym

Jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań jest instalacja z kotłem dwufunkcyjnym. Uznaje się ją za stosunkowo tanią i opłacalna zwłaszcza w przypadku, gdy paliwem ma być gaz ziemny albo płynny. Wybór kotła wydaje się być sprawą prostą, ale w praktyce lepiej dokonywać wyboru w porozumieniu z fachowcami, którzy będą urządzenie, jak i całą instalację montować (sprawdzonych fachowców znajdziesz tutaj). Najczęściej stawia się na bezpieczne kotły dwufunkcyjne z wbudowaną grupą bezpieczeństwa i pompą obiegową.

Instalacja z kotłem jednofunkcyjnym

Instalacje z kotłem jednofunkcyjnym wciąż cieszą się w Polsce największą popularnością, ponieważ montaż urządzeń jest stosunkowo tani, poza tym system z kotłem jednofunkcyjnym z zasobnikiem c.w.u. jest możliwy do zastosowania w przypadku każdego źródła ciepła. Oczywiście kocioł powinien posiadać wbudowaną grupę bezpieczeństwa i pompę obiegową.

Instalacje co z ogrzewaniem podłogowym

Ogrzewanie podłogowe zyskało w ostatnim czasie wielu zwolenników. Ciepła podłoga to komfort i wygoda – nikt nie lubi chodzić boso po zimnych płytkach, boimy się też o zdrowie raczkujących i bawiących się na podłodze dzieci. Montaż instalacji co z ogrzewaniem podłogowym i kotłem jednofunkcyjnym wymaga już zastosowania większej ilości elementów, w tym zaworów (odcinający, zwrotny, regulacyjny) i pomp (mieszająca, cyrkulacyjna) niż klasyczna instalacja co bez rur umieszczonych w podłodze.

Instalacja z kolektorami słonecznymi

Tradycyjny sposób ogrzewania pomieszczeń można połączyć z metodą nowoczesną, jaką jest wykorzystywanie energii słonecznej. Rzeczywiście kolektory słoneczne spotykamy na dachach budynków coraz częściej, a znalezienie doświadczonych instalatorów nie stanowi już dzisiaj problemu. Warto również dodać, że kolektory słoneczne można zastosować do przygotowywania ciepłej wody w zasobniku współpracującym ze źródłem ciepła każdego rodzaju.