Inspekcja rur- na czym polega i kto ją wykonuje?

Rury zna chyba każdy. To dzięki nim, do naszych domów doprowadzana jest woda. Tak samo, to dzięki nim odprowadzane są ścieki. Utrzymanie rur w dobrym stanie jest tutaj kluczowe. Jak dbać o rury? Co robić, aby służyły nam jak najdłużej?

Monitoring

Tak, to nie pomyłka. W przypadku rur również mówi się o monitoringu. Monitoring kanalizacji wykonywane jest głównie w nowych układach kanalizacyjnych w celu sprawdzenia poprawności działania układu. Sposób wykonania inspekcji rur zależy od rodzaju układu (wewnętrzny lub zewnętrzny), a także od średnicy rur wykorzystanych do jego budowy. W zależności od rodzaju infrastruktury wykorzystywane są różne metody monitoringu. Dokładniej chodzi o sprzęt, z którego korzystają specjaliści, aby sprawdzić lub w razie konieczności udrożnić rury.

Monitoring systemów zewnętrznych

Rury oraz kanały wchodzące w skład instalacji zewnętrznych, których średnica rur mieści się w przedziale od 100 do 1200 sposób kontroli rur odbywa się z wykorzystaniem specjalnie przygotowanego sprzętu. Sprzęt ten to samochód inspekcyjny, na którym zainstalowany jest cały niezbędny sprzęt, a także wózek napędowy, do którego przymocowana jest kamera. Co to za kamera? W celu kompletnej diagnostyki wykorzystuje się kamerę o typie uchylno- obrotowym. Firma stankan.pl opisując swoje usługi wskazuje, że korzysta z kamery wyposażonej w funkcję automatycznego obrotu. Jest to specjalny mechanizm, dzięki któremu możliwy jest automatyczny obrót kamery wokół własnej osi, a następnie powrót do pozycji startowej. Manewr ten pozwala bardzo dokładnie określić stan monitorowanego odcinka.

Monitoring systemów wewnętrznych

Wewnątrz budynków zastosowanie powyższej metody inspekcji nie jest jednak możliwe. Dlaczego? Ponieważ rury wewnątrz budynków mają zdecydowanie mniejszą średnicę niż te zewnętrzne. W domach oraz innych obiektach średnica rur waha się przeważnie w granicach od 50 do 300. Wówczas wykorzystuje się kamery przenośne. Dzięki połączeniu kamery i monitora, można dokładnie ocenić stan rur wewnątrz domu.