Hormon wzrostu – co to takiego?

hormon-wzrostuWielu ludzi może cierpieć genetycznie na wadę niskiego wzrostu. Jest to bardzo duży kompleks bez względu na płeć. Są też osoby, które osiągnęły już swój naturalny wzrost ale z różnych przyczyn (głównie zawodowych i olimpijskich) potrzebują by ich wzrost był większy.

Z tego powodu, oczywiście po skonsultowaniu się z lekarzem można nabyć preparaty, które zawierają hormon wzrostu.

Hormon ten nazywany jest inaczej somatotropiną. Wydziela się przy pomocy płata przedniego przysadki mózgowej. W okresie dojrzewania jest on wydzielany najintensywniej. Mimo, że po upływie okresu dojrzewania jego rola maleje – nadal funkcjonuje w organizmie. Jednak jego nazwa nie jest tak do końca jednoznaczna. Wzrost w tym przypadku nie powinien być kojarzony wyłącznie z wysokością naszego ciała. Hormon ten ma również inne zadanie i to bardzo ważne. Jest on odpowiedzialny za rozpad magazynowanego tłuszczu, jednocześnie zwiększając poziom wolnych kwasów tłuszczowych w osoczu. Również blokuje działanie insuliny oraz intensywnie wpływa na przemianę glukozy w wątrobie. Dla przeciętnego Nowaka oznacza to tyle, że stosowanie dodatkowego hormonu wzrostu spowoduje utratę wagi.

Jednak lekarze podchodzą bardzo sceptycznie do takiej metody utraty wagi oraz powiększania swoich rozmiarów i zachowania młodości. Specjaliści twierdzą, że użycie tych preparatów jest jak najbardziej bezpieczne pod warunkiem, że jego stosowanie konsultuje się z odpowiednio wykwalifikowaną osobą i w zdecydowanie kontrolowanych warunkach. Skutki uboczne mogą być opłakane. W najgorszym przypadku dojdzie do zaburzenia układu hormonalnego co w efekcie zacznie szpecić nasze ciało poprzez nienaturalne wydłużenie kończyn.

Jest jednak kompromis pomiędzy możliwością zahamowania starzenia się a stosowaniem hormonu wzrostu. Na rynku można znaleźć od ładnych paru lat preparaty zawierające prekursory hormonu wzrostu. Działają one na zasadzie stymulacji naturalnego hormonu i zwiększenie wydzielania się go wtedy gdy jest standardowo „uśpiony”.