Historia badań USG piersi

W połowie i pod koniec lat 60. przeprowadzono znaczną liczbę badań dotyczących ultrasonografii piersi. Zagadnienia takie jak konstrukcja przetwornika i manipulacja wiązką ultradźwiękową stały się przedmiotem zainteresowania wielu badaczy. Poprawa rozdzielczości i pojawienie się obrazowania w skali szarości przemawiały za współczesnym obrazowaniem i próbą przejścia od oceny patologicznych wyników badań piersi do badań przesiewowych zdrowych kobiet.

Dopiero w 1970 r. Regularnie stosowano ultrasonografię piersi, głównie w Stanach Zjednoczonych i Azji. W tym czasie japońscy autorzy Kobayashi i in. Opublikowali artykuły omawiające różne cechy, które mogą różnicować łagodną i złośliwą chorobę piersi. Opublikowane prace tych autorów połączyły charakterystyczny deskryptor cieniowania akustycznego ze złośliwością piersi . Dalszy rozwój USG Dopplera na przełomie lat 80. i 90. XX wieku pomógł uzupełnić obrazy w skali szarości w trybie B, zwiększając zdolność do odróżniania mas rakowych od łagodnych wyników. W 1995 r. Stavros i współpracownicy opisali zestaw kryteriów mających na celu poprawę specyficzności w określaniu łagodnych i złośliwych cech mas piersi. Pod koniec lat 90. i na początku 2000 r. Postęp i zastosowanie harmonicznych tkanek i łączenia przestrzennego dodatkowo dopracowały obrazy ultradźwiękowe, pomagając poprawić rozdzielczość obrazu i zmniejszyć szumy.

Optymalizacja obrazu ultrasonograficznego jest niezbędna, ale nie jest jedynym składnikiem potrzebnym do prawidłowego sklasyfikowania mas jako łagodnych vs. złośliwych. Znajomość normalnej anatomii piersi, techniki skanowania piersi (sztuczne cieniowanie tkanek rozwiąże się wraz ze wzrostem ciśnienia przetwornika), a także zrozumienie typowych spotykanych artefaktów może poprawić ogólną skuteczność badania. Niedawna publikacja Leksykonu USG piersi American College of Radiology (ACR) pomogła ustandaryzować język opisowy zmian piersi, poprawiając w ten sposób pozytywną wartość predykcyjną (PPV) i pewność w określaniu prawdopodobieństwa wystąpienia nowotworu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *