Gluten – czym jest i czemu radzi się go unikać?

bread-1460402_640Ostatnio coraz więcej osób odkrywa, że posiada nietolerancję czy wręcz alergię na gluten – inni dla bezpieczeństwa starają się go omijać, a jeszcze inni twierdzą, że wszystko to jest jedną wielką przesadą. Nie da się jednak ukryć, że coś takiego jak gluten istnieje, w żywności, którą spożywamy występuje niemal powszechnie i w dodatku nie jest zbyt zdrowe dla naszego ciała. Dlaczego?

Co to jest gluten?

Gluten jest mieszaniną białek roślinnych, gluteniny oraz gliadyny, która jest składnikiem większości ziaren zbóż – w tym między innymi najpopularniejszych, czyli pszenicy, żyta oraz jęczmienia. To dzięki glutenowi wyrabiane ciasto uzyskuje ciągliwą konsystencję, gdyż łączy się z wodą. To także dzięki glutenowi ciasto może wyrastać w czasie pieczenia, bowiem więzi on pęcherzyki powietrza w cieście, z których później powstają otwory. To dlatego zawsze chleb ma porowatą strukturę.

Gluten zatem – jak już się pewnie domyślacie – zawarty jest nie tylko w samych ziarnach, ale wraz z nimi przenika także do innej żywności, która wyrabiana jest na przykład z mąki. Dlatego właśnie makarony, chleby, bułki, ciastka, krakersy czy nawet płatki śniadaniowe zawierają gluten. Gdy więc spożywa je osoba, która jest na niego uczulona, oddziałują na nią równie negatywnie co i sam gluten.

Czemu unikać glutenu?

Glutenu powinny unikać przede wszystkim osoby, które posiadają na niego alergię lub nietolerancję. Alergii jest w obecnych czasach coraz więcej – warto zatem wykonać testy pokarmowe, ażeby dowiedzieć się, czy czasem sami nie jesteśmy uczuleni. Na nietolerancję glutenu cierpi zaś 1% populacji, a wynika ona z wytwarzania przeciwciał skierowanych przeciwko glutenowi, co w efekcie powoduje upośledzanie kosmków jelitowych. Pełnią one w organizmie większą rolę, niż wszyscy sądzimy – dlatego pewne problemy z układem pokarmowym to z nimi można niestety wiązać, a ich odbudowa jest trudna i wymaga całkowitej rezygnacji z glutenu.

Gluten powoduje upośledzenie wchłaniania wielu potrzebnych nam do życia i zachowania dobrego zdrowia składników – między innymi żelaza czy witaminy D. Dlatego też coraz więcej osób decyduje się na korzystanie z produktów bezglutenowych, produkowanych coraz częściej przez profesjonalne, zajmujące się żywnością ekologiczną firmy. Jednym ze sklepów, gdzie można kupić mnóstwo różnych produktów bezglutenowych jest Eko Skrzyneczka. Chipsy, ciasteczka, batoniki, ale również chleby czy bułki – wszystko to można znaleźć w asortymencie sklepu. W dodatku jest tam mnóstwo innych, ekologicznych produktów – jak miody, produkty bezcukrowe czy zdrowe oleje.

Twój organizm nie toleruje wszystkich składników? Na ekoskrzyneczka.pl znajdziesz produkty bezglutenowe, dzięki którym zbalansujesz swoją dietę w zdrowy, zrównoważony sposób.