Kilka faktów o alkomatach

kilka-faktow-o-alkomatachPora odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących alkomatów. Jeśli jeszcze nie zdecydowałeś się na kupno żadnego, być może po zapoznaniu się z tym artykułem zmienisz zdanie. Przekonaj się, jak powstały alkomaty i dlaczego to tak przydatne narzędzia.

Krótka historia alkomatu

Był 25 września 1897 roku, kiedy to 25-letni wówczas John Smith uderzył autem w budynek, będąc pod wpływem alkoholu. Zapłacił karę w wysokości 25 szylingów i przeszedł do historii jako pierwszy kierowca, który spowodował wypadek po pijanemu. Od tego momentu liczba wypadków powodowanych przez kierowców pod wpływem rosła w bardzo szybkim tempie. Dopiero w 1925 roku wprowadzono w Wielkiej Brytanii przepis zakazujący prowadzenia samochodu po spożyciu alkoholu. Jednak stróżom prawa wciąż brakowało urządzenia, dzięki któremu mogliby jednoznacznie stwierdzić, czy kierowca spożywał alkohol.

Próby stworzenia sposobu badania zawartości alkoholu w organizmie rozpoczęły się w 1927 roku, kiedy to lekarz Emil Bogen przeprowadził testy oddechowe wśród pijanych przy pomocy balonu od piłki. Pierwszy alkomat, zwany „drunkometrem” został opatentowany w 1936 roku. Alkomaty do dnia dzisiejszego są stale unowocześniane i ulepszane.

Kto powinien skorzystać z alkomatu?

Każdy, kto chce sprawdzić zawartość alkoholu w swoim organizmie. Testery trzeźwości powinni posiadać szczególnie kierowcy – prowadzenie pojazdu będąc pod wpływem alkoholu może skończyć się tragicznym wypadkiem, a w najlepszym przypadku – mandatem i odpowiedzialnością karną. Każdy może przebadać się alkomatem, ale należy pamiętać, że test można przeprowadzić dopiero 30 minut po spożyciu ostatniego kieliszka (w innym przypadku urządzenie ulegnie rozkalibrowaniu, jak podaje źródło http://kalibracjaalkomatuwroclaw.blog.pl/).

Jaki alkomat kupić?

Na rynku dostępne są różne modele alkomatów. Wyróżniamy trzy typy sensorów: półprzewodnikowe, elektrochemiczne i spektrofotometryczne. W zależności od rodzaju sensora, urządzenie jest tańsze lub droższe, może wymagać kalibracji w różnych odstępach czasowych i charakteryzować się różną dokładnością. Najtańsze i najpopularniejsze są alkomaty półprzewodnikowe – jednak nie oznacza to, że są najgorsze. Wymagają jednak częstszej kalibracji, aby mogły sprawnie działać i pokazywać prawidłowy wynik.

Czy można oszukać alkomat?

Na ten temat krąży wiele mitów i legend. W Internecie możemy znaleźć mnóstwo sposobów na oszukanie alkomatu. Próbując wielu wymyślnych sztuczek możemy jedynie rozkalibrować lub uszkodzić urządzenie, ewentualnie zaszkodzić sobie, zamiast pomóc – np. płyny do płukania jamy ustnej zawierają alkohol, więc wypłukanie ust bezpośrednio przed badaniem może nieznacznie zawyżyć wynik. Picie octu, żucie gumy i palenie papierosa to najczęściej powtarzane sposoby na rzekome oszukanie alkomatu – jednak najprawdopodobniej u nikogo jeszcze się nie sprawdziły. Ale po co oszukiwać alkomat, skoro można po prostu nie wsiadać za kierownicę po spożyciu? To najbezpieczniejsze i najbardziej rozsądne rozwiązanie!