Porady

Etykieta prezentów biznesowych

Wybór prezentu dla Twoich współpracowników i klientów, na przykład w okresie świątecznym, może być trudnym zadaniem

Wybór prezentu dla Twoich współpracowników i klientów, na przykład w okresie świątecznym, może być trudnym zadaniem. Niełatwo jest wymyślić idealny prezent, przestrzegając biznesowego savoir vivre’u. Poniższe wskazówki pomogą Ci wybrać upominek, który będzie odpowiedni, zostanie doceniony i miło zapamiętany.

 

Postępuj zgodnie z wytycznymi firmy. Niektóre firmy mają ścisłe zasady dotyczące tego, jakie rodzaje prezentów (jeśli w ogóle), ich pracownicy mogą otrzymywać. W razie wątpliwości, zapytaj swoich klientów lub skontaktuj się z działem personalnym.

 

Zastanów się nad zainteresowaniami klienta. Dowiedz się, jakie uprawia sporty, jakie ma hobby lub jak spędza wolny czas. Być może Twój klient ma ulubioną potrawę lub napój. Jeśli nie możesz tego samodzielnie ustalić, skontaktuj się z asystentem lub bliskim współpracownikiem klienta.

 

Zastanów się nad kosztem. Niedrogi prezent może sprawić, że wyjdziesz na skąpca. Z drugiej strony, prezent zbyt kosztowny może być niezręczny. Dawanie lub otrzymywanie drogich rzeczy może być też sprzeczne z zasadami firmy.

 

Bądź stosowny. Czasem prezent ofiarowany w dobrej wierze może zostać odebrany w niewłaściwy sposób. Unikaj wszystkiego, co jest nawet trochę intymne, szczególnie wtedy, gdy szukasz prezentu dla osoby płci przeciwnej.

 

Zastanów się dwa razy nad swoim poczuciem humoru. To, co wydaje się zabawne dla jednej osoby, może być obraźliwe dla drugiej.

 

Bądź hojny w kwestii prezentów biznesowych. Jeśli na przykład zdecydujesz się wysłać jedzenie do biura klienta, upewnij się, że jest go wystarczająco dużo dla każdego.

 

Miej swój cel na uwadze. Celem podarowania prezentu jest pokazanie uznania i pozytywne zapisanie się w pamięci klienta. Jest to również środek wyrażania wdzięczności dla tych, którzy Cię wspierają.

 

W przypadku wymiany prezentów wewnątrz firmy, ustalcie pewne reguły. Wszyscy w biurze lub departamencie powinni być w porozumieniu co do tego, jak to będzie zorganizowane – czy wszyscy powinni się spodziewać, że otrzymają prezent, jak będą one dystrybuowane, czy ustalony zostanie zakres cen. Wszystkie te kwestie są istotne i należy je ustalić na długo przed sezonem świątecznym. W trudnym okresie finansowym należy rozważyć okoliczności poszczególnych osób. Nikt nie powinien czuć się zakłopotany, jeśli kupowanie prezentów jest obciążeniem finansowym.

 

Czy musisz dać szefowi prezent? Szef, którego wynagrodzenie niewątpliwie przekracza Twoje, powinien dawać prezenty swoim pracownikom, ale nie na odwrót. Często członkowie departamentu przyczyniają się do stworzenia puli na prezent szefa. W rezultacie, szef dostaje najbardziej wyszukany i kosztowny dar ze wszystkich. Jeśli zdecydujesz się dać swojemu szefowi prezent, wybierz coś w zakresie od niskich do umiarkowanych. Nie pozwól, aby wyglądało to tak, jakbyś chciał się podlizać.

 

Gdzie kupować prezenty biznesowe? Wiele inspiracji znajdziesz na stronie internetowej www.fabryka-prezentow.com. Sprawdź szeroką ofertę eleganckich upominków w rozmaitych przedziałach cenowych. Przyjemnych zakupów!

Jeden Komentarz

  • KBZ

    JUż niedługo będę mół podarowac prezent. LUbię to robić choć nie każdy zostaje obdarowany. Jeszcze nie wiem co kupię ale myśle o książkach i drobnym dodatku. Ciekawe jak będą wyglądały prezenty w nadchodzące świeta, już nie mogę doczekac się rozpakowywania.