Epitafium. Popularne sentencje nagrobne

Epitafium to napis nagrobkowy, który jest umieszczany na płycie nagrobnej pomnika. Można je również umieszczać na akcesoriach nagrobkowych typu książki, serca, podstawki i inne. Można je wykonywać najróżniejszymi metodami, choć najczęściej wykonuje się je metodą piaskowania. Pierwsze epitafia na świecie powstały przed naszą erą. Tradycja ich umieszczania jest więc bardzo długa i znana ludzkości od wieków. Niżej prezentujemy listę najpopularniejszych sentencji nagrobnych.

Najpopularniejsze sentencje nagrobne

Do najpopularniejszych sentencji nagrobnych na epitafium należą:

Ave Maria

Jezu Ufam Tobie

Spoczywaj w pokoju

Profi o modlitwę

Te cztery napisy nagrobkowe stanowią właściwie ponad 90% wszystkich napisów rytych na pomnikach. Istnieje jednak o wiele więcej, bardziej wyszukanych sentencji. 

Cytaty biblijne na pomnikach

Należą do nich cytaty biblijne, które są jednak dość rozbudowane i nie zawsze wyglądają dobrze na pomniku. Ponadto koszt ich umieszczenia może być dość wysoki, w zależności, czy epitafium jest piaskowane, czy przytwierdza się do niego litery ze stali nierdzewnej, bądź innych kruszców. Nie mniej jednak do najciekawszych sentencji religijnych należą:

“Oto Baranek Boży, który gładzi grzech świata” (J 1,29)

“Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą” (Mt 5,8)

„Ja jestem Zmartwychwstaniem i Życiem.” J 11,25

Epitafia słynnych osób

Trzeba przyznać, iż epitafia znanych osób należą do tych najciekawszych. Są one najczęściej związane z ich działalnością za życia. Na epitafium Ludolfa van Ceulena wyryto na przykład liczbę Pi “3.1415926535897932384264338327950”. Van Ceulen to holenderski profesor matematyki, który jako pierwszy człowiek obliczył wartość liczby Pi do 20, a następnie do 35 miejsc po przecinku. 

Na płycie nagrobnej Ala Capone, jednego z najsłynniejszych gangsterów na świecie umieszczono z kolei napis “My Jesus, mercy”, co można przetłumaczyć jako “Mój Jezu, litości.”.

Z kolei na epitafium Stanisława Lema, najsłynniejszego polskiego pisarza sience-fiction umieszczono łacińską sentencję: “Feci, quod potui, faciant meliora potentes”, co oznacza: “Zrobiłem, co mogłem. Kto potrafi, niech zrobi lepiej”

Wesołe inskrypcje nagrobne

Kto odwiedził kiedyś rumuński cmentarz w miejscowości Sapanta, ten wie, o czym mowa. Jest to jedyne w swoim rodzaju miejsce pochówku, gdzie znajdują się bardzo ciekawe epitafia. Stanowią one odzwierciedlenie ludzkiego życia, jednak są przedstawione w bardzo żartobliwej formie, lub stanowią krótki opis życia zmarłego.

Sentencja żałobna w granicie

Epitafia najczęściej wykonuje się z granitu, ze względu na jego trwałość i doskonałe parametry fizykochemiczne. Nagrobki granitowe stanowią doskonałą bazę do umieszczania na nich napisów. Bardzo często osoba zmarła instruuje rodzinę przed śmiercią, jaki napis powinien się pojawić na pomniku. Jeśli tego nie zrobiła, wyboru dokonuje najczęściej rodzina, wybierając jedną spośród najpopularniejszych sentencji nagrobnych. 

Dodaj komentarz