Egzekucja roszczeń – o czym należy wiedzieć?

burn-money-1463224_640Obsługa wierzytelności wymaga odpowiedniej pomocy prawnej. Chodzi przede wszystkim o właściwe zawieranie ugody z dłużnikami, przedsądowych wezwań do zapłaty oraz składanie pozwów sądowych. Bez dobrego prawnika niemożliwe będzie skuteczne przejście przez ewentualny proces sądowy.

Jesteś dłużnikiem? Pamiętaj o kilku kwestiach

Postępowanie egzekucyjne nigdy nie jest przyjemne. Czasami wpadamy w długi przez względy niezależne od nas i nie wiemy, w jaki sposób poradzić sobie z zaskakującym problemem. Prawnik udzieli porady dotyczącej sposobów działania, wyjaśni, jaki jest zakres uprawnień komorników sądowych. Wybór odpowiedniej kancelarii adwokackiej pozwala na dokładne zanalizowanie sytuacji prawnej konkretnego dłużnika. Ta wiedza umożliwi podjęcie rozmaitych działań, w tym np. rozpoczęcie negocjacji z wierzycielami lub komornikiem, sporządzenie skargi na czynność lub zaniechanie komornika lub sporządzenie skargi na opis i oszacowanie nieruchomości.

Warto udać się do takiego prawnika, który specjalizuje się w postępowaniu egzekucyjnym. Mecenas Jacek Pałka, oprócz standardowych usług, zajmuje się także obroną dłużników w sprawach, które zostały wydane w formie nakazu zapłaty w elektronicznym postępowaniu upominawczym. To były komornik sądowy, który doskonale zdaje sobie sprawę z tego, w jaki sposób funkcjonują kancelarie komornicze i jak wyglądają postępowania egzekucyjne.

Najważniejsze informacje dla wierzycieli

Egzekucja roszczeń wymaga sporej cierpliwości i nakładów pracy. Negocjacje z dłużnikami zwykle nie są przyjemne, dlatego warto je zostawić profesjonaliście. Zadaniem prawnika obsługującego tego rodzaju sprawy jest m.in. zawieranie ugody, spisywanie przedsądowych wezwań do zapłaty, prowadzenie postępowania egzekucyjnego oraz sądowego dochodzenia należności. Jeśli trzeba powinien on wiedzieć, gdzie i jak złożyć odpowiednią skargę, w tym skargę na komornika, na opis i oszacowanie nieruchomości, na przewlekłość postępowania egzekucyjnego oraz na komornika w trybie administracyjnym.

Co ważne, w przypadku postępowania egzekucyjnego bardzo ważna jest szybkość i skuteczność. Dobry prawnik wie, do jakiej kancelarii komorniczej należy złożyć wniosek egzekucyjny, by dochodzić swoich praw. Ponadto jest także w stanie doradzić w kwestiach zakupu lub sprzedaży wierzytelności lub due diligence.

Pamiętajmy – w przypadku długów i wierzytelności konieczna jest specjalistyczna wiedza. Bez pełnomocnika trudno o egzekwowanie jakichkolwiek roszczeń lub skuteczną obronę swoich interesów.