Co dzieje się z autem, które trafia na skup złomu?

W pewnym momencie życia, zdajemy sobie sprawę, że auto kupione parę lat temu powoli dokonuje żywota.

Po przekroczeniu magicznej ilości zer na liczniku przebiegu, remont oraz renowacja samochodu stają się nieopłacalne.

 W takim wypadku, zwykle pozbywamy się auta, odstawiając je na skupie złomu. Materiały użyte do produkcji części motoryzacyjnych zwykle nadają się do recyklingu. Surowce wtórne, uzyskane z rozbiórki auta, po obróbce, dostają nowe życie. W jaki sposób przebiega jednak ten proces?

1. Określenie bezpieczeństwa i sprawności.
 Następuje ocena stanu części pojazdu, które po wymontowaniu z pojazdu przeznaczonego do kasacji, mogą być użyte ponownie w innym aucie. 

2. Usunięcie materiałów niebezpiecznych.
 Akumulator zostaje wyjęty z pojazdu i przeniesiony w miejsce składowania, które zabezpiecza środowisko przed wyciekiem kwasu akumulatorowego. Kolejnym krokiem jest demontaż poduszek powietrznych (air bag), by nie stwarzały one zagrożenia podczas następnych czynności pracowników oraz w momencie postoju pojazdu na terenie przeznaczonym pod skup złomu.

3. Usunięcie substancji szkodliwych.
 Z auta usunięte zostają substancje szkodliwe dla środowiska, czyli : płyny – hamulcowy, chłodniczy, spryskiwaczy; oleje – silnikowy oraz przekładniowe; paliwo – olej napędowy, benzyna, gaz LPG; zbiornik LPG, czynnik klimatyzacji oraz filtry. By zapewnić odpowiednią ochronę środowiska, oraz spełniać rygorystyczne wymogi dotyczące substancji szkodliwych, czynności te wykonuje się za pomocą specjalistycznych urządzeń. Auto jest osuszane z wyżej wymienionych substancji, a wszelkie odpady utylizowane są przez firmy, które posiadają odpowiednie uprawnienia.

4. Segregacja.
 Samochody zostają poddane odpowiedniej kategoryzacji. Szeroko stosowanym sposobem segregacji jest podział na auta, z których możliwe jest odzyskanie wielu podzespołów oraz części, oraz te, które nadają się na poddanie jedynie wnikliwemu recyklingowi na tzw. surowce wtórne.

5. Odzysk i sprzedaż.
 Firma zajmująca się kasacją pojazdów rozbiera je na części. Te z nich, które nadają się jeszcze do użytku, sprzedawane są na motoryzacyjnym rynku wtórnym jako części używane. Pozwala to na ograniczenie emisji szkodliwych substancji do środowiska oraz wyczerpywania surowców pierwotnych, ponieważ klient nie musi kupować części nowej, a wykorzystuje starą, niekoniecznie w gorszym od nowej, stanie.

6. Recykling.
 Przetworzeniu na surowce wtórne ulegają te samochody, które są już stare, mocno wyeksploatowane. Z takich aut odzyskuje się następujące elementy:

  • szkło,
  • opony,
  • tworzywa sztuczne,
  • instalację elektryczną (miedź),
  • katalizatory (platyna),
  • mosiądz,
  • aluminium,
  • ołów,
  • złom – blacha (karoseria),
  • złom – gruby (elementy silników, zawieszenia).