Jak działa wał napędowy?

Wał to część maszyny, standardowo występująca w kształcie walca, obracająca się wokół własnej osi

Wał to część maszyny, standardowo występująca w kształcie walca, obracająca się wokół własnej osi. Do wału zamocowane są elementy, które obracają się razem z nim – cały ten mechanizm ma za zadanie przeniesienie momentu obrotowego. Na wale mogą być osadzone np. koła zębate,  piasty, tarcze hamulcowe itd.

 

Odmianą wału jest wał napędowy, który służy do doprowadzenia napędu do podzespołów maszyny lub do zapewnienia ruchomości tych elementów względem siebie. Podzespoły te nie są połączone bezpośrednio, jest pomiędzy nimi pewien odstęp. Wały napędowe znajdują zastosowanie w samochodach, w których silnik jest usytuowany z przodu i napędza oś tylną.

 

Wały napędowe są spotykane jedynie w klasycznych układach napędowych oraz w napędach wieloosiowych. Klasyczny wał napędowy przypomina kształtem rurę i jest wytworzony ze stali lub aluminium; jest połączony przegubowo i jednocześnie przesuwnie ze skrzynią biegów i mostem napędowym. Występuje w formie jednoczęściowej, nie wymagającej łożyskowania lub dzielonej – wówczas konieczne jest zastosowanie wahliwego łączenia poszczególnych segmentów za pomocą łożysk pośrednich. Łożyska te mocuje się elastycznie do podwozia; rolę wahliwych końcówek wałów pełnią zwykle przeguby krzyżakowe (tak zwane przeguby Cardana).        

 

W przypadku pojazdu z niezależnym zawieszeniem tylnym i z klasycznym układem napędowym, główna przekładnia jest zamocowana sztywno w podwoziu. W ten sposób skonstruowany centralny wał napędowy nie potrzebuje połączeń przegubowych bardziej podatnych niż przeguby elastyczne. Wówczas mamy do czynienia z przegubami różnego typu występującymi na krótkich wałach zwanych półosiami, łączącymi napędzane koła danej osi z mechanizmem różnicowym.

 

W samochodzie terenowym, w którym napęd doprowadzany jest do dwóch lub trzech mostów, montuje się więcej niż jeden wał napędowy; łączą one skrzynię biegów ze skrzynką rozdzielczą, a skrzynkę rozdzielczą z poszczególnymi mostami.

 

Wał napędowy to jeden z najistotniejszych elementów wielu maszyn i urządzeń, które ułatwiają nam codzienne funkcjonowanie – w tym pojazdów samochodowych. Element ten pełni bardzo ważną funkcję, dlatego musi działa bez zarzutu. W przypadku awarii wału napędowego nie należy kupować tańszych zamienników, pochodzących głównie z Azji; lepiej zainwestować w solidną i dobrze skonstruowaną część, która posłuży nam przez długie lata. W celu kupna lub naprawy wałów napędowych warto odwiedzić rzetelną i doświadczoną firmę np. Humol z Przeźmierowa niedaleko Poznania (www.humol-waly.pl). Fachowcy z firmy Humol wykonują naprawy wałów napędowych oraz ich części składowych, ale również produkują nowe części zgodnie z życzeniem klienta, na podstawie otrzymanej dokumentacji pojazdu. Najnowocześniejszy sprzęt i wiedza merytoryczna załogi jest gwarancją najwyższej jakości oferowanych usług.