Drukarnia dla każdego

Od czasu wynalezienia druku drukarnia wykonuje jedną z najważniejszych usług w życiu człowieka. Drukarnia to miejsce, gdzie drukuje się książki, periodyki, codzienne czasopisma.

 I mimo, że technologia druku uległa radykalnej zmianie, dla użytkownika produktu wykonywanego przez drukarnię nie ma to większego znaczenia. Dla niego najważniejsze jest, by druk był czytelny, a powstałe dzieło: książka czy czasopismo estetyczne i pachnące drukarska farbą. 

Wynalezienie druku cyfrowego spowodowało, że drukarnia cyfrowa wykonuje swoje usługi w nieprawdopodobnie uproszczony sposób. Dzięki technologii cyfrowej, drukarni można zlecać naprawdę niewielkie nakłady druku, a nawet jedną sztukę wielkoformatowego wydruku. Przed drukiem cyfrowym, proces druku był kosztowny i musiał uwzględniać początkowe koszty rozruchu. Druk cyfrowy wyeliminował wiele z etapów druku czyniąc go dostępnym.

To dzięki tej technologii każdego właściwie stać na druk ulotek czy druk wizytówek. Każda nawet najmniejsza firma, czy prywatna osoba z łatwością jest w stanie opłacić koszty druku. To dlatego można pozwolić sobie na druk wizytówek w ilości kilkuset sztuk. A każdy najmniejszy sklep może zlecić druk ulotek promujących asortyment sklepu. Usługi drukarskie spopularyzowały się tak bardzo, że stały się częścią naszego życia. 

Wiele par wchodząc w związek małżeński zleca drukarni druk zaproszeń ślubnych. To właśnie druk offsetowy sprawił, że nawet tego rodzaju okolicznościowe druki w śladowych wręcz ilościach również są opłacalne i to dla obu stron. Jednak chyba najpopularniejszym zleceniem drukarskim jest druk ulotek. Niewielki format ulotki, jakość druku i niewysoki stosunkowo koszt sprawia, że druk ulotek zlecają lekarze, aptekarze, sklepy agd, organizatorzy imprez, teatry, wszelkie instytucje próbujące dotrzeć do swoich klientów poprzez rozprowadzanie ulotek. Ulotki wręczane do ręki, rozsyłane pocztą, pozostawiane za szybą samochodów czy po prostu w widocznych miejscach zdominowały ten najprostszy, podstawowy sposób przekazu informacji. Pismo obrazkowe uzupełnione sloganem dostarcza podstawowych i niezbędnych informacji. Nadużywanie tego sposobu jest nieskuteczne, ale rozprowadzane w sposób przemyślany przynosi efekt.