Drukarka atramentowa czy laserowa?

Urządzenia drukujące można spotkać już nie tylko w biurach, ale niemalże w każdym domu. Są one łatwo dostępne i można kupić je już za niewielkie pieniądze. Nawet znane dyskonty co jakiś czas mają w ofercie urządzenie drukujące 3w1 w cenie poniżej 200 złotych. Zdarzają się nawet drukarki za niewiele ponad 100 złotych. Chociaż zwykle drukarka atramentowa jest stosunkowo tania, to jednak trzeba sporo zapłacić za tusze, których cena potrafi być mocno zbliżona do ceny nowego urządzenia. Na rynku są także drukarki laserowe, które niektórych straszą swoimi wysokimi cenami, ale można za to liczyć na znacznie niższe koszty wydruku. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady. Na którą drukarkę zatem się zdecydować – atramentową czy też laserową?

Druk atramentowy vs. druk laserowy – który z nich jest lepszy?

Wiele osób uważa, że drukarki laserowe pomimo swojej stosunkowo wysokiej ceny są znacznie lepsze od tych atramentowych. Na ich korzyść przemawia niedrogi koszt wydruku w porównaniu z urządzeniami atramentowymi. Górują one nad tymi atramentowymi także pod względem jakości wydruków. Uważane są również za bardziej uniwersalne i oferują znacznie więcej możliwości. Jak to jednak wygląda w praktyce? Otóż okazuje się, że w przypadku domowego użytkowania, czyli przy niedużej licznie wydruków, koszty wyprodukowania jednej strony formatu A4 są do siebie zbliżone. Różnice widać jednak znaczącą w przypadku większej liczby wydruków. Można nawet powiedzieć, że jest ona ogromna. Okazuje się, że po przeliczeniu koszt wdrukowania jednej strony kartki formatu A4 za pomocą drukarki atramentowej wynosi około 25 groszy, a w przypadku drukarki laserowej jest to około 10 groszy. Ponadto jeśli dysponujemy wysokiej jakości urządzeniem laserowym o dużej wydajności, to koszty te zostają zredukowane do około 4 groszy. Nie trzeba zatem chyba nikomu mówić, jak dużą oszczędnością jest posiadanie takiego urządzenia w przypadku firm, gdzie drukowanie wręcz nie ustaje. Drukarka laserowa góruje również pod względem jakości nad modelem atramentowym. Do dyspozycji jest większa paleta szarości i ocieni barw. Poza tym druk atramentowy ma tendencję do rozmywania się na papierze i jest podatny na działanie promieniowania słonecznego. Wystarczy wystawić druk atramentowy na dłuższy czas na działanie promieni UV, aby stracił on swoje właściwości i wyblakł. Zalanie druku atramentowego wodą również może skończyć się jego rozmyciem. 

Wadą drukarek atramentowych jest to, że nieużywany przez dłuższy czas tusz zasycha, a przed ponownym uruchomieniem urządzenia konieczne jest oczyszczenie dyszy. Są one jednak tanie, a najtańszy model można kupić za 100 złotych. Zakup oryginalnych tuszów do drukarki atramentowej może jednak przewyższyć koszt nowego urządzenia. Są oczywiście także tańsze zamienniki, ale ich jakość i wydajność stoją pod znakiem zapytania. Mogą one nawet być niekompatybilne z danym urządzeniem i przyczynić się do jego uszkodzenia. Wówczas trzeba liczyć się także z utratą gwarancji producenta. Drukarki laserowe są bardziej zaawansowane i obsługują większą liczbę nośników. Nawet te najtańsze modele świetnie sprawdzają się przy druku termotransferowym, a więc możne je wykorzystać do produkcji nadruków na gadżetach reklamowych.

Tusze do drukarek kupisz w sklepie – Tuszmarkt.pl