Drewniany parapet wewnętrzny

Podczas wybierania okien do naszego nowego domu czy mieszkania wybór okien warto poświęcić więcej uwagi nad wyborem parapetów. Pamiętajmy, iż ten element łączy w sobie dwie funkcję: dekoracyjną i użytkową. Ważne więc jest aby na odpowiednim etapie naszych działań na froncie budowlanych wybrać odpowiedni materiał i kształt parapetu .

Wczesna decyzja

Montaż parapetów to jeden z początkowych momentów urządzania mieszkania i dlatego decyzja o jego wyborze musi być stosunkowo szybka by nie wstrzymywać dalszych prac budowlanych.  Decyzja o jego wyborze może zaważyć na charakterze pomieszczenia w jakim będzie zamontowany. Wąski czy szeroki ? Niski lecz szeroki z miejscem na poduchy ? Możliwości aranżacyjnych jest bardzo wiele.

Dopasowany do  okna                                       

Pomimo wielu możliwości wyboru materiałów na parapet warto trzymać się podstawowych i logicznych zasad. Trudno bowiem wyobrazić sobie montaż plastikowego parapetu do okien z drewna. Oczywiście odwrotna sytuacja jest możliwa jednak pierwszej opcji wystrzegajmy się wobec możliwości zburzenia wewnętrznej harmonii danego pomieszczenia.

Jaki materiał wybrać ?

PCV, kamień i drewno. Trzy materiały, które dominują jeśli chodzi o parapety. Każdy z tych materiałów ma swoje wady i zalety. Mają różne właściwości fizyczne i różnią się ceną.

Największa popularnością cieszą się parapety wykonane z tworzywa sztucznego. Oprócz szerokiej gamy kolorów i wysokiej odporności na wilgoć trudno konkurować z nimi ceną.

Parapety drewniane

Przy planowaniu remontu lub budowy wielu projektantów wnętrz od razu odrzuca drewno jako materiał na parapet wewnętrzny. Niestety ciągle pokutuje przeświadczenie  kojarząc drewno jako materiał podatny na wilgoć i zmiany temperatur. Obawy te wynikają z elementarnej niewiedzy o technikach tworzenia blatów drewnianych czy też parapetów. Specjalna technika wykorzystywana do produkcji (klejenie warstwowe) sprawia bowiem, że pozostają one dość odporne zarówno na wilgoć, jak i wysoką temperaturę. Parapety zabezpieczane są również specjalna warstwą ochronna , która jest niezwykle pomocna w ich pielęgnacji.

Oczywiście, parapety drewniane są mniej odporne na uszkodzenia niż te z tworzywa sztucznego. Wymagają więcej uwagi i częstszej pielęgnacji. Tworzą jednak w pomieszczeniu ponadczasową atmosferę, która warta jest dodatkowych zabiegów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *