Domowy niezbędnik w razie trudnej sytuacji

Kryzysowe sytuacje zdarzają się coraz częściej. Wiele osób zapomina o tym, że warto być na to przygotowanym. W innych krajach ludzie mają survival opanowany do perfekcji. W Polsce jest to temat, o którym wiele się nie mówi. Warto dowiedzieć się, co warto mieć w domu, aby przetrwać podczas ekstremalnych wydarzeń.

Uwięzieni w domu – co potrzeba nam, aby przetrwać?
Często zdarza się tak, że podczas kryzysowej sytuacji jesteśmy uwięzieni w domu. Nawet, jeśli zaalarmujemy o pomoc, to nie nadejdzie ona tak szybko, jak mogłoby się wydawać. Mowa tutaj np. o dużych klęskach żywiołowych, gdzie służb ratunkowych jest znacznie mniej, niż ludzi. Pamiętajmy, że to od nas samych zależy to, czy przetrwamy. Jeśli poważnie podejdziemy do tematu, to istnieje duża szansa, że uda nam się schronić i przeczekać trudny czas. Poniżej przedstawiono listę obowiązkowych rzeczy. Muszą być one właściwie zabezpieczone i składowane w specjalnie wyznaczonych do tego miejscach. Z produktów nie należy korzystać, gdy nie ma takiej potrzeby. 

Żywność
Zapasy żywności są podstawą do tego, aby przetrwać. Musi być ona przede wszystkim bezpieczna i łatwa w przechowywaniu. Bardzo ważne jest to, aby termin przydatności był długi. Żywność musi być bezproblemowa w przygotowaniu. Najlepszym rozwiązaniem są produkty w puszce, czyli wszelkie konserwy. Dobrym wyborem jest także żywność liofilizowana. Powinniśmy również posiadać zapas suchego pieczywa.
Niezwykle ważny jest również zapas wody. Każda osoba musi zaopatrzyć się w 5-litrową butlę wody na dobę. Pamiętajmy, że służy nam ona nie tylko do picia, ale również przygotowywania innego pożywienia. 
Do przygotowania posiłku potrzebne nam są akcesoria, takie jak np. ręczny otwieracz do konserwa, zestaw naczyń turystycznych, naczynia do gotowania wody.

Źródła światła
Podczas kryzysowych sytuacji zwykle tracimy dostęp do prądu. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby zaopatrzyć się w energooszczędną latarkę, która posiada zróżnicowane tryby świecenia. Oczywiście powinniśmy mieć również zwykle latarki np. na bateria. Do oświetlenia pomieszczeń najlepiej sprawdzają się lampy (elektryczne/naftowe/świecowe). Nie zapomnijmy również o zestawach świec (plus zapałek).

Źródła energii
Powinniśmy zaopatrzyć się w ręczne ładowarki do telefonu, a także zapasowe baterie do ładowarek. Z pewnością pomocne będą nam powerbanki. Dobrze jest również zainwestować w agregat prądotwórczy. Należy również posiadać zapas paliwa i oleju.

Filtry do wody
Filtry do wody umożliwiają spożywania nawet brudnej wody. Na rynku znajdziemy szeroki wybór produktów (np.Sawyer, Life Straw), które pozwalają oczyścić wodę w ekstremalnych sytuacjach. Takie filtry usuwają nie tylko baterie, czy też wirusy, ale nawet zanieczyszczenia chemiczne. 

Łączność
Do zachowania łączności potrzebny nam telefon plus ładowarka do telefonu (na korbkę). Warto mieć również radio na korbkę, które pozwala odbierać ważne komunikaty. Alternatywą są radia na baterie (pamiętajmy o zapasie baterii).

Higiena i zdrowie
Każdy członek rodziny powinien posiadać ciepłe ubrania, a także przeciwdeszczowe. Dodatkowo niezbędne są grube i porządne rękawice robocze.
W naszym wyposażeniu muszą znaleźć się wszelkie zestawy higieniczne, takie jak np. mydło, chusteczki nawilżające, papier toaletowy, podpaski.
Niezbędny jest również zapas przyjmowanych leków.

Pozostałe przedmioty
Powinniśmy zaopatrzyć się w kopie ważnych dokumentów. Ważny jest również palnik turystyczny, na którym możemy przygotowywać posiłki. Dobrze jest również posiadać folie (np. malarskie), czy też taśmy naprawcze typu duck tape. Przydatne są również opaski zaciskowe.
W wyposażeniu nie może zabraknąć ostrych noży, a także podstawowych narzędzi (m.in. młotek, łom, klucz nastawny, gwoździe). Konieczne są również duże i solidne worki na śmiecie, czy też plastikowe wiadra/kubły na odpady oraz odchody.
Nie można pominąć również ciepłych koców i śpiworów. Pozostałe przedmioty dobieramy ze względu na indywidualne potrzeby domowników. Tyczy się to szczególnie osób starszych oraz dzieci. Uwzględnijmy również nasze zwierzęta.

Autor artykułu

Bron.pl specjalistyczny sklep internetowy w którym kupisz wysokiej jakości noże survivalowe, EDC i nie tylko.