Dobroczynne właściwości śluzu ślimaka

4f55a81dc19bb1d456502ec30ba7a427Niezwykłe właściwości śluzu produkowanego przez ślimaka były znane i doceniane już wiele setek lat temu, między innymi w starożytnej Grecji, gdzie wykorzystywano tę substancję do leczenia wrzodów żołądka. W ostatnim czasie na fali popularności medycyny naturalnej sięga się po środki, które niegdyś miały ogromne znaczenie dla medycyny, a później przez lata były zapomniane. W efekcie do łask powrócił także śluz ślimaka, dokładnie przebadany i opatentowany przez chilijskiego lekarza.

Skąd powstaje leczniczy śluz ślimaka?

Zasadniczo śluz stosowany w medycynie i kosmetologii, jest produkowany w gruczołach odnóża ślimaka. Ma konsystencję żelu, a do jego pozyskania najlepiej nadają się ślimaki śródziemnomorskie i chilijskie. Śluz nieustannie regeneruje stopę ślimaka, która podczas poruszania się ulega uszkodzeniom mechanicznym. Co ciekawe, badacze odkryli, że śluz ten identyczne właściwości wykazuje względem skóry człowieka. Dlatego stał się cennym składnikiem aktywnym we wszelkiego rodzaju kremach. Zawiera naturalne substancje regenerujące i nawilżające, w tym:

  • Alantoinę – ma działanie intensywnie nawilżające, przeciwzapalne, kojące podrażnienia i zmiany trądzikowe; usuwa blizny, rozstępy, cellulit, wrzody, przyspiesza gojenie się ran i jednocześnie likwiduje zgrubienia i spękania, np. pięt.
  • Kolagen i elastynę – dzięki nim skóra jest bardziej elastyczna, gładka, sprężysta, jędrna i młoda.
  • kwas glikolowy – spowalnia procesy starzenia się skóry, odświeża ją i regeneruje, usuwa martwy naskórek oraz reguluje procesy wydzielania sebum.
  • Mukopolisacharydy – mają działanie niwelujące podrażnienia i uczulenia, poprawiają krążenie krwi i limfy, wpływają na zatrzymanie wody w skórze.
  • Witaminy A, C i E – odżywiają i regenerują skórę.
  • Naturalne antybiotyki – nie dopuszczają do rozwoju infekcji bakteryjnych i grzybiczych.

Jak wykorzystywany jest śluz ślimaka?

Znając unikalny skład śluzu ślimaka, zaczął on być wykorzystywany w produkcji różnorodnych kosmetyków. Krem za śluzu ślimaka kupimy np. w sklepie La Blanca, przez internet. Ważne jest, aby takie kosmetyki zawierały wysokiej jakości wyciąg. Kosmetyki tego rodzaju produkowane są w specjalistycznych laboratoriach, a dla ich skuteczności konieczne jest dobranie właściwej kompozycji składników i precyzja w pozyskiwaniu śluzu. Ślimak produkuje kryptozynę i limozynę, a tylko ta pierwsza substancja może być wykorzystana do produkcji kremu.