Jak dobrać oświetlenie do mieszkania

Nie da się ukryć, że jednym z najważniejszych elementów wykończenia wnętrza domu lub mieszkania jest właściwie dobrane oświetlenie. Może ono podkreślić zalety lub ukryć wady danego pomieszczenia, dlatego dobraniu go trzeba poświęcić szczególnie dużo uwagi.

Dzięki światłu można np. powiększyć optycznie zbyt mały pokój, a odpowiednia barwa światła sprawi, że będzie on przytulny i wręcz zachęcający do wypoczynku. Zanim jednak zabierzemy się za kupowanie lamp czy żyrandoli powinniśmy wiedzieć, w jaki sposób dopasować je do pozostałego wyposażenia i nadać wnętrzu niepowtarzalnego charakteru.

Najważniejszym pomieszczeniem w każdym domu jest z pewnością salon, gdzie spędzamy najwięcej czasu, odpoczywając, oglądając telewizję czy przyjmując gości. Wykonywanie tych wszystkich codziennych czynności wymaga oświetlenia o różnym natężeniu i barwie światła. Z pewnością przyda się jego centralne źródło umieszczone na suficie, ale równie dobrym rozwiązaniem będą wydzielone strefy oświetlenia. Trzeba je rozmieścić w konkretnych miejscach, w których coś robimy, a najlepiej nadają się do tego gustowne lampy o ciepłym nieco rozproszonym świetle. Oczywiście muszą być wyposażone w żarówki LED, energooszczędne, których barwę możemy dobrać dokładnie do naszych potrzeb i wymagań. Można je wszystkie zintegrować w jednym centralnym systemie sterowania, pozwalającym włączać poszczególne lampy stosownie do sytuacji, albo wszystkie naraz.

Równie ważne jest prawidłowe oświetlenie kuchni, ułatwiające przygotowywanie posiłków bez ryzyka wypadku podczas pracy w zbyt ciemnym pomieszczeniu. Je także warto zamontować tak, aby każdy element można było włączać osobno. Najważniejsze jest oczywiście właściwe doświetlenie blatów roboczych montowane bezpośrednio pod szafkami. Jeszcze do niedawna były to silnie nagrzewające się jarzeniówki, jednak obecnie są coraz częściej zastępowane przez wyjątkowo praktyczne taśmy LED umieszczone w szczelnej aluminiowej lub plastikowej obudowie. Kiedy w kuchni mamy stół, to można umieścić nad nim efektowną zwisającą lampę z gustownie dobranym abażurem, ale musi ona dawać światło rozproszone, nieoślepiające domowników.

Kolejnym pomieszczeniem, w którym odpowiednio dobrane oświetlenie odgrywa bardzo dużą rolę, jest sypialnia. Bardzo dobrze sprawują się lampy typu Elstead Lighting. Podobnie jak w salonie będzie potrzebny centralnie umieszczony, choć niewielki żyrandol, ułatwiający sprzątanie czy znalezienie potrzebnych rzeczy. Jednak najważniejsze będą lampy umieszczone tak, aby oświetlały łóżko i jego okolice. Mogą to być małe nocne lampki ustawione na stolikach po obu stronach miejsca do spania, ale lepiej zamocować kinkiety na ścianie, bezpośrednio nad głową.

Czasami lubimy czytać w łóżku, a światło padające z góry idealnie oświetli książkę lub gazetę. Wybierając lampy stojące lub wiszące, w zależności od potrzeb, trzeba pamiętać, aby w pełni komponowały się z innymi elementami wyposażenia. Tradycyjne w kształcie sprawdzą się w rustykalnych wnętrzach, a nowoczesne, wykonane np. ze stali lub aluminium będą dobrze wyglądały w tych o minimalistycznym charakterze.