Dlaczego warto używać kasku podczas uprawiania sportów zimowych?

ski-1228652_640Przedstawione w tytule tekstu pytanie, dlaczego warto korzystać z kasku w czasie uprawiania sportów zimowych, w tym przede wszystkim narciarstwa, snowboardu i łyżwiarstwa we wszystkich wydaniach tych dyscyplin, nie jest do końca prawidłowe. Nie jest bowiem tak, że w przypadku tych sportów warto korzystać z kasku.

Rzeczywistość wygląda tak, że korzystanie z kasku jest absolutną koniecznością ze zdroworozsądkowego punktu widzenia, a w dodatku na wielu stokach istnieje prawny obowiązek posiadania kasku na dokładnie takich samych zasadach, jak na motocykl wymagany jest kask motocyklowy, a w samochodzie istnieje obowiązek zapinania pasów. Dlatego warto podkreślać, że nie warto, ale po prostu trzeba mieć na głowie kask, a powodów praktycznych ku temu jest cała masa.

Delikatna głowa

Ciało człowieka nie jest specjalnie wytrzymałe, jeśli chodzi o czynniki mechaniczne. Jesteśmy ogólnie rzecz biorąc stosunkowo delikatni, na pewno bardziej od wszelkiego rodzaju kamieni czy chociażby ubitego śniegu, jaki pojawia się na trasach narciarskich w postaci przeszkód i czynników prowadzących do wypadków. Oczywiste zatem jest, że jeśli ulegniemy wypadkowi, a nasza głowa bez zabezpieczenia uderzy w korzeń wystający gdzieś spod śniegu, to raczej on wyjdzie zwycięsko z takiego starcia. Nawet twarde elementy naszego ciała, takie jak kości, przygotowane są do radzenia sobie z siłami działającymi w określonym kierunku. Mimo że do zmiażdżenia naszych kości piszczelowych potrzebna jest prasa hydrauliczna, podczas niefortunnego upadku i przy działaniu pod odpowiednim kątem tę samą kość można złamać w rękach. Nasza głowa jest tutaj wyjątkowo delikatna, ponieważ czaszka ma co prawda kształt kulisty, ale jest to tylko kształt do kulistego zbliżony. W wielu miejscach układ czaszki jest taki, że siła działająca w odpowiednim kierunku może z łatwością ją połamać, na przykład u podstawy czaszki, a każde uszkodzenie kości w tym miejscu jest bezpośrednim i skrajnie poważnym zagrożeniem dla życia. Dlatego tak istotne jest zakładanie kasku ochronnego.

Siła razy ramię

Każde uderzenie w głowę jest niebezpieczne, nawet jeśli sama czaszka to wytrzyma. Spowodowane jest to faktem, że nasza głowa skrywa delikatny mózg i jeszcze szereg innych delikatnych struktur. Siła działająca na głowę działa także na jej wnętrze. Zdarza się że mimo wypadku czaszka pozostaje cała, jednak schowany w niej mózg zamienia się w budyń, ponieważ drastycznie wyhamował na wewnętrznej stronie czaszki i najnormalniej w świecie się o nią rozbił. Takie sytuacje spowodowane są przez prędkość, z jaką poruszamy się na stoku i dodatkowo przez umiejscowienie głowy. Upadek powoduje, że do naszej prędkości liniowej dochodzi prędkość obrotowa i te połączone prędkości oddziałują najbardziej na głowę, element skrajny. Spotkanie się z ziemią to gwałtowne wyhamowanie. Kask narciarski pozwala skutecznie amortyzować i rozkładać siły, co często nie jest takie oczywiste, ale różnice w obrażeniach pomiędzy osobami, które miały kask, a tymi, które z kasku zrezygnowały są gigantyczne. Jest to nieraz różnica pomiędzy życiem i śmiercią.