Dlaczego warto jechać na narty z dziećmi

ski-lift-1201084_1280Według szacunków rośnie liczba Polaków jeżdżących na nartach – o ile 10 lat temu tylko 2% z nich deklarowało uprawianie tej dyscypliny sportowej, o tyle obecnie odsetek ten wzrósł do 15%. Popularność narciarstwa wynika nie tylko z mody, ale przede wszystkim ze świadomości licznych zalet, jakie płyną z szusowania po ośnieżonych stokach. Są one na tyle cenne, że zamiłowanie do „białego szaleństwa” warto zaszczepiać od najmłodszych lat dzieciom.

Korzyści z jazdy na nartach

Każdy, kto kiedykolwiek jeździł na nartach przyznaje, że jest to sport dający ogromną frajdę. Przede wszystkim uprawia się go zazwyczaj w wyjątkowych okolicznościach przyrody, gdzie same widoki okolicznych gór zapierają dech w piersiach. Aktywność fizyczna na świeżym powietrzu pozwala dotlenić organizm, zaś sama jazda na nartach wpływa korzystnie na ogólną kondycję organizmu i znacznie poprawia jego odporność na infekcje. Podczas uprawiania tego sportu pracują niemal wszystkie mięśnie i spala się tkanka tłuszczowa, co pozwala utrzymać zgrabną sylwetkę.

Inwestycja w zdrowie dzieci

Przeprowadzane w 2016r. w gimnazjach badania sprawności dzieci pokazały, że aż 60% z nich ma słabą kondycję, zaś prawie 18% cierpi na nadwagę lub otyłość. Powodem tak fatalnych wyników jest brak ruchu, gdyż dzieci wolą spędzać czas przy smartfonie niż uprawiać jakikolwiek sport. Zaszczepienie już najmłodszym dzieciom miłości do sportu ma więc ogromne znaczenie dla ich przyszłego stanu zdrowia, największą rolę zaś odgrywają w tym rodzice. Jeśli dorośli kochają jazdę na nartach, koniecznie powinni przekazać ją swoim pociechom!

Jak zorganizować narty z dziećmi

Większość lekarzy twierdzi, że jazdy na nartach można uczyć już kilkuletnie dzieci, choć najlepszym na to momentem jest wiek powyżej 5 lat. Wdrożenie dziecka w narciarstwo wymaga oczywiście zakupu odpowiedniego dla niego sprzętu, ale także właściwego zadbania o jego szkolenie. Tak naprawdę od niego najbardziej zależy to, czy dziecko pokocha jazdę na nartach i czy będzie chciało w kolejnych latach ruszać na stok. Nie ma wątpliwości, że naukę dziecka należy powierzyć profesjonalnym instruktorom. Ciekawym rozwiązaniem są np. organizowane przez Beskid Travel rodzinne wyjazdy narciarskie w rejon austriackiej doliny Stubai, podczas których rodzice mogą swobodnie korzystać ze stoku, a ich dziecko w tym samym czasie uczyć się narciarstwa pod okiem specjalisty. Spędzone w ten sposób ferie zimowe pozwalają więc rodzicom odpocząć i poszaleć na nartach, zaś dzieciom wdrożyć się w ten wspaniały sport.