Dlaczego szkolenia BHP są tak ważne?

Jednym z pierwszych obowiązków nowego pracownika i jednocześnie obowiązkiem pracodawcy jest przeszkolenie pracownika w zakresie BHP.

Szkolenia bhp nie tylko są obowiązkowe, ale muszą też odbyć w ściśle określonym terminie. Żaden pracownik, a tym bardziej pracownik produkcji nie może przekroczyć progu hali produkcyjnej bez wstępnego szkolenia bhp. 

W każdej firmie, bez względu na jej wielkość prędzej czy później musi pojawić się pracownik służby bhp. W wypadku firmy zatrudniającej do 10 osób szkolenie mógłby przeprowadzić sam właściciel, pod warunkiem oczywiście, że on sam miałby taki kurs bhp ukończony. Najłatwiejszym sposobem wyjścia z sytuacji w przypadku małej firmy prowadzącej działalność biurową jest zatrudnienie na umowę zlecenie zawodowca z uprawnieniami do przeprowadzenia szkolenia w firmie. Kurs odbywa się szybko i sprawnie, kursant pisze krótki test i pracownicy mogą czuć się przeszkoleni. 

W przypadku większej firmy produkcyjnej, szkolenie powinno być przeprowadzone w sposób naprawdę rzetelny. Kurs bhp nie jest tylko wskazaniem wyjść ewakuacyjnych i nauką obsługi gaśnicy, jest szkoleniem, który w skrajnych przypadkach może komuś uratować życie. 

Podczas swojego pierwszego szkolenia wstępnego pracownik poznaje ogólne przepisy kodeksu pracy, zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz zostaje przeszkolony w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Ta ostatnia umiejętność może przydać się nie jeden raz w prawdziwym życiu. Poza tym poznaje tak naprawdę swoje stanowisko pracy i ewentualne wszelkie czynniki szkodliwe lub zagrażające jego życiu na tym stanowisku. Brzmi to bardzo katastroficznie, jednak każdy kto kiedykolwiek pracował przy jakiejkolwiek taśmie produkcyjnej rozumie, jakie niebezpieczeństwa niesie chwila nieuwagi. Pracownik uczy się również zapobiegać wszelkim czynnikom wywołującym zagrożenie w miejscu pracy oraz uczy się jak należy się zachować w przypadku sytuacji awaryjnych. 

Każdy kto kiedykolwiek przechodził wstępne szkolenie bhp pamięta swoje uczucia niechęci do tego kursu, jednak jeżeli pomyśleć o nim z innej, tej bardziej racjonalnej strony, jest on nie tylko nieodzowny, ale w wyjątkowych sytuacjach może przyczynić się do wyjścia z niejednej opresji.