Dlaczego recykling metali kolorowych jest taki ważny?

Nadmierna eksploatacja złóż surowców naturalnych doprowadziła do sytuacji, w której realne staje się ich wyczerpanie. Rezerwy takich pierwiastków jak żelazo, miedź, złoto czy ołów wystarczą jeszcze na następnych kilkanaście, kilkadziesiąt lat.

Według szacunków już niedługo ceny niektórych metali kolorowych mogą poszybować w górę. Aby nie doprowadzić do totalnego paraliżu gospodarki i zahamowania produkcji należy już teraz podejmować odpowiednie działania.

Nowe życie starych przedmiotów

Wyrzucając odpady metalowe warto zastanowić się jak pozbyć się ich w sposób odpowiedzialny i przyjazny dla środowiska. Rozwiązaniem tego problemu może okazać się skup metali. Jest to miejsce w którym możemy zostawić niepotrzebny nam złom a w zamian otrzymać zapłatę. Mamy wtedy pewność, że nasze odpady metalowe zostaną poddane recyclingowi. Recykling pozwala na zmniejszenie kosztów produkcji takich surowców jak aluminium czy miedź. Ponadto produkowanie tych metali z odpadów pozwala na zużycie mniejszej ilości wody i energii elektrycznej niż w przypadku produkcji z wydobytych rud. Dzięki temu do środowiska przedostaje się znacznie mniej zanieczyszczeń. Kolejnym argumentem przemawiającym za recyklingiem metali kolorowych jest niebezpieczeństwo składowania takich metali jak ołów czy cyna. Niewłaściwe przechowywanie złomu ołowianego może doprowadzić do fatalnego w skutkach skażenia środowiska, dlatego tak ważne jest poddanie go recyklingowi w pierwszej kolejności. Wyczerpujące się złoża surowców naturalnych powodują konieczność poszukiwania ich na zupełnie nowych terenach. Firmy zajmujące się ich wydobyciem posuwają się coraz dalej, a przy okazji eksploatacji niszczą dziewicze dotąd tereny. Dlatego tak ważne jest oddawanie do recyklingu jak największej ilości złomu.

Jak wygląda recykling metali kolorowych? 

Po dostarczeniu odpadów metalowych do skupu złomu zostaje on sprasowany i załadowany na ciężarówki, które przewożą go do zakładów wyposażonych w specjalne piece. Następnie z dostarczonego złomu usuwa się większe zanieczyszczenia, a złom trafia do pieca w którym jest przetapiany i przelewany do specjalnych form. W tym momencie złom zyskuje nowe życie i może zostać ponownie wykorzystany.