Dlaczego powinieneś używać oryginalnych części zamiennych

Jeśli pracujesz w branży, która opiera się na pojazdach użytkowych, ciężkim sprzęcie, takim jak platformy wiertnicze lub inne skomplikowane elementy wyposażenia, jednym z największych problemów jest maksymalizacja czasu pracy maszyn i minimalizacja całkowitego kosztu posiadania

Jeśli pracujesz w branży, która opiera się na pojazdach użytkowych, ciężkim sprzęcie, takim jak platformy wiertnicze lub inne skomplikowane elementy wyposażenia, jednym z największych problemów jest maksymalizacja czasu pracy maszyn i minimalizacja całkowitego kosztu posiadania.

Biorąc pod uwagę te dwa uzupełniające się cele, co robisz, gdy przychodzi czas na naprawy lub konserwację maszyny lub samochodu? Czy zamawiasz części wykonane przez producenta oryginalnego sprzętu przez Internet lub u lokalnego dealera? A może przeszukujesz serwisy aukcyjne, aby znaleźć najtańszą dostępną opcję?

Być może istnieją uzasadnione powody, aby ulec pokusie zaoszczędzenia na częściach, ale nie podejmuj tej decyzji bez zastanowienia. Oto pięć powodów, dla których warto trzymać się oryginalnych części producenta:

1. Jakość

Mamy tutaj na myśli dopasowanie i funkcję. Tak, można znaleźć śrubę M10 x 1,25 z drugiej ręki, ale czy jest wykonana z tego samego materiału co oryginał? Czy gwint rzeczywiście pasuje? Jest to uproszczony przykład, ale zasada ta sprawdza się jeszcze bardziej w przypadku skomplikowanych części. Czy zdarzyło ci się kiedyś zainstalować nową część zamienną, a otwory nie pasowały? Jest to znacznie mniej prawdopodobne w przypadku części zaprojektowanych przez producenta.

2. Gwarancja i wsparcie

Czasami instalacja części innej niż od producenta stwarza zagrożenie dla zakresu gwarancji na określony element wyposażenia. Jeśli twój układ hydrauliczny ulegnie awarii, ponieważ ktoś dolał płynu, który nie pasuje do specyfikacji producenta, będziesz musiał naprawić go samodzielnie, zamiast zgłaszać roszczenie gwarancyjne. Same części od producenta mogą również mieć lepszą gwarancję niż te od zewnętrznych dostawców lub instalatorów.

3. Zgodność systemu

Wraz z rosnącym wykorzystaniem podłączonych czujników i zintegrowanym gromadzeniem danych w celu monitorowania i rejestrowania warunków pracy najważniejszym problemem jest zapewnienie kompatybilności powiązanych elementów. Producenci często używają własnego oprogramowania do sterowania komunikacją między podzespołami, a inni dostawcy części zamiennych mogą nie mieć dostępu do kodu, który sprawia, że wszystko działa spójnie.

4. Niezawodna dystrybucja

Duże firmy produkcyjne (na przykład produkujące oryginalne części do Volkswagena) zwykle istnieją już od lat, co oznacza, że miały dużo czasu na dopracowanie swoich łańcuchów dostaw i sieci dystrybucji. Chociaż możesz cieszyć się, że oszczędzasz kilkaset złotych, kupując tę drogą część od „alternatywnego” dostawcy, jedyną rzeczą, która może zostać zakłócona, jest twój harmonogram prac, kiedy część nie pojawia się na czas.

5. Trwałość

Część jest częścią, prawda? Tylko że nie masz pojęcia, co jest w stopie lub tworzywie sztucznym, z którego została wykonana. Autorzy spędzili ponad 100 lat na opracowywaniu receptur blach i powłok, które są odporne na korozję i przyczyniają się do podniesienia standardów bezpieczeństwa. Czy ten błotnik, który chcesz kupić jest produkowany w Malezji z tego samego materiału? Nikt nie wie.

Jeśli jesteś posiadaczem samochodu marki Volkswagen, na pewno zainteresuje cię oferta oficjalnego programu partnerskiego Nora, dzięki któremu oryginalne części do Volkswagena kupisz w dużo niższych cenach. Odwiedź stronę internetową www.programnora.pl i poznaj szczegóły promocji.