Dlaczego należy uzupełniać brakujące zęby?

Każdy doświadczony dentysta poinformuje nas o tym, że bardzo istotne jest uzupełnianie brakujących zębów. Często jednak ubytki w uzębieniu nie są problemem aż tak widocznym, w związku z czym mogłoby się wydawać, że jest to zbędna inwestycja, która nie ma większego przełożenia na codzienne życie. Czy jest tak faktycznie? Czy istnieje tak duża konieczność uzupełniania brakujących zębów?

Utrata zęba w dzieciństwie jest wydarzeniem przejmującym, ale też na swój sposób ekscytującym. Zgoła inaczej wygląda to jednak w dorosłości. Zęby stałe stanowią bardzo istotny element życia każdego człowieka, zarówno ze względu na nasz wygląd, jak i codzienne funkcjonowanie. Jeśli jednak z jakiegokolwiek powodu w naszym uzębieniu pojawi się ubytek, należy możliwie najszybciej udać się do dentysty, w celu jego uzupełnienia. Choć dla niektórych może wydawać się to zupełnie niepotrzebne, jest to szczególnie ważne nie tylko ze względu na aspekty estetyczne. Ubytek w zębach może stanowić też duże zagrożenie zdrowotne. Ze względu na „zwolnienie się” miejsca w dziąsłach, zęby sąsiadujące z tym, który wypadł, mogą niekontrolowanie przemieszczać się sprawiając spory dyskomfort w codziennym życiu. Braki w uzębieniu mogą także prowadzić nawet do zaniku kości szczęki. Uzębienie stanowi też na swój sposób rusztowanie dla naszej twarzy, dlatego braki, które się w nim pojawiają, mogą doprowadzić nawet do zapadnięcia się części skóry w okolicach szczęki. Jednocześnie twarz w takiej sytuacji zdaje się być znacznie postarzona. Miejsce, które pozostaje w dziąśle po wypadnięciu zęba, jest też problematyczne ze względu na utrzymywanie higieny jamy ustnej. Mogą zbierać się tam resztki jedzenia, co może wywoływać stany zapalne oraz pogarszać stan okolicznych zębów, np. poprzez próchnicę.

Opcji uzupełnienia brakujących zębów jest kilka i są one najczęściej dobierane przez dentystę na podstawie różnych czynników. Do najpopularniejszych należą mosty, protezy ruchome oraz implanty. Każdy z nich ma inne zastosowanie ze względu na położenie brakującego zęba. Możliwości te różnią się też pod względem inwazyjności, a także kosztów ich wykonania. Warto przy tym pamiętać, iż czasem droższe rozwiązanie może znacznie wpłynąć na komfort codziennego życia. Na wszelkie pytania oraz wątpliwości na pewno najlepiej udzieli odpowiedzi lekarz (sprawdź dentysta Wilanów), który podejmie się leczenia brakującego uzębienia.

Jak widać, uzupełnienie brakujących zębów jest bardziej istotne, niż mogłoby się wydawać. Wizyta u dentysty jest w takim przypadku kwestią obowiązkową, jeśli zależy nam na własnym zdrowiu, komforcie oraz estetycznym wyglądzie.