Dieta matki karmiącej piersią

matka-z-dzieckiemMleko matki, bez względu na stopień zaawansowania nauki, techniki i technologii w zakresie żywienia niemowląt, stanowi obecnie najdoskonalszy pokarm dla małego dziecka, zaś karmienie piersią tworzy wyjątkową, niepowtarzalną oraz silną więź pomiędzy matką i dzieckiem.

Zalety karmienia piersią

Mleko matki zawiera nie tylko wszystkie witaminy, składniki mineralne, lekkostrawne białka i węglowodany niezbędne do prawidłowego wzrostu oraz rozwoju fizycznego, psychicznego i emocjonalnego maluszka, ale również drogocenne przeciwciała, które wspomagają niedojrzały układ odpornościowy, tworząc skuteczną barierę ochronną przed różnorodnymi wirusami, bakteriami, drobnoustrojami, grzybami, toksynami czy alergenami. Co więcej skład kobiecego pokarmu, w przeciwieństwie do najlepszych nawet specjalistycznych mieszanek mlecznych dostępnych na rynku, bezustannie ulega zmianom, idealnie dostosowując się do aktualnych potrzeb maleństwa oraz warunków. Dzięki temu dzieci karmione piersią znacznie rzadziej cierpią z powodu biegunek, kolek, zaparć, wzdęć, zapalenia ucha środkowego, a w przyszłości mogą uniknąć chorób cywilizacyjnych takich jak między innymi: otyłość, cukrzyca, choroby układu krążenia, zawał i wiele innych.

Znaczenie prawidłowej diety

Prawidłowa dieta matki karmiącej piersią nie tylko wpływa na jakość i kaloryczność kobiecego mleka, ale jednocześnie przyspiesza proces rekonwalescencji kobiety po porodzie oraz umożliwia uzupełnienie wszelkich strat i niedoborów witaminowych, wywołanych ciążą i porodem. Niewłaściwa dieta matki karmiącej piersią zwykle nie wpływa na ilość wytwarzanego mleka, z pewnością jednak obniża jego jakość i powoduje poważne niedobory witamin, mikro i makro elementów w organizmie kobiety. Pełnowartościowe, regularnie spożywane posiłki przyspieszą proces regeneracji w okresie połogu, a przede wszystkim dostarczą odpowiednią dawkę energii niezbędnej do dostosowania się do zupełnie nowego trybu życia, zgodne z potrzebami małego człowieka. W ten sposób młoda mama zwiększa swoje szanse na uniknięcie różnorodnych chorób, będących skutkiem niewłaściwej diety.

Dieta mamy – podstawowe zasady

Karmienie noworodka lub niemowlaka piersią nie wymaga wprawdzie szczególnych poświęceń i wyrzeczeń, niemniej każda mama powinna zadbać o zróżnicowaną, racjonalną, odpowiednio zbilansowaną dla siebie dietę, bogatą w lekkostrawne oraz delikatnie przyprawione posiłki. Niestety, zdecydowana większość młodych i niedoświadczonych kobiet, w  trosce o zdrowie i bezpieczeństwo swoich maluszków, w pierwszych tygodniach po porodzie niepotrzebnie stosuje rygorystyczne diety eliminacyjne, które mogą mieć fatalny wpływ nie tylko stan zdrowia kobiety, ale również jej ogólne samopoczucie. W diecie matki karmiącej piersią powinny znaleźć się przede wszystkim: warzywa bogate w witaminy, mikroelementy i błonnik, owoce (najlepiej polskie i sezonowe), pieczywo (razowe, graham), makarony, kasze, brązowy ryż, chude mięso będące cennym źródłem białka i żelaza, ryby, jaja oraz nabiał. Należy natomiast unikać produktów z puszek zawierających nadmierną ilość konserwantów i barwników, jedzenia typu „fast food”, chipsów, paluszków, krakersów, gotowych ciast i słodyczy, kawy, mocnej herbaty, napojów gazowanych oraz alkoholu. Kobieta karmiąca piersią powinna również pamiętać o dostarczeniu organizmowi odpowiedniej ilości płynów w postaci niegazowanej wody, owocowych herbatek czy soków owocowo – warzywnych.