Czystość w biurze – na co wpływa?

biuroKażdy z nas co jakiś czas ma okazję być w jakimkolwiek biurze, czy to załatwiając codzienne sprawy czy też będąc pracownikiem biurowym. Dzisiejszym standardem jest wynajęcie firmy sprzątającej przez niemalże wszystkie biura. Dlaczego tak się dzieje i na co wpływa czystość w biurze? Czy korzyści płynące z czystego biura są na tyle duże, że warto zainwestować w firmę sprzątającą, która zadba o biuro i miejsce pracy?

Czystość w biurze wpływa na wiele kwestii, które są dosyć istotnymi dla każdej firmy. Oczywistym jest, że dla każdej firmy niezależnie od jej profilu biznesowego najważniejszy jest sukces i zarabianie pieniędzy. Wydawać by się mogło, że czystość biura nie ma tutaj nic do rzeczy – a jednak. Czystość w biurze to lepsza atmosfera, zorganizowanie i ład. Biuro to miejsce, gdzie bardzo często odbywają się konferencje i spotkania biznesowe, podczas których omawiane są warunki współpracy i podpisywane kontrakty. Jeśli potencjalny klient czy firma, z którą negocjujemy warunki odwiedza nasze biuro i widzi, że w biurze panuje totalny chaos i nieporządek, jakie zatem odniesie wrażenie o firmie? Oczywiście negatywne. Pomyśli sobie, że skoro firmy nie stać jest na to by wynająć firmę sprzątającą za niewielką kwotę, no to co to za firma? Można więc powiedzieć, że wizerunek biura to wizytówka firmy.

Kolejną kwestią jest wpływ, jaki ma czystość biura na samego pracownika. Naukowo potwierdzone jest, że ten sam pracownik jest dużo bardziej efektywny i zmotywowany do pracy w czystym i uporządkowanym biurze niż w takim, w którym kwestia czystości pozostawia wiele do życzenia. Jak wiemy każdemu pracodawcy zależy na tym, by każdy jeden pracownik był wydajny, zmotywowany do działania i chętnie przychodził do pracy. Nikt nie będzie traktował firmy poważnie, jeśli można łatwo zauważyć, że sama firma nie potrafi zadbać o chociażby czystość i biuro. Porządek w miejscu pracy wywołuje ogólne wrażenie zorganizowania i atmosfery pracy. Nieposprzątane pomieszczenie może wywołać roztargnienie i negatywne emocje, co oczywiście nie jest najlepsze. Chcąc osiągnąć sukces, powinniśmy zdecydowanie zadbać o kwestię czystości w miejscu pracy.

Niektóre firmy zwłaszcza te, które dopiero co wkraczają na rynek i uruchamiają swoją działalność chcąc zaoszczędzić, decydują się na nie zatrudniane żadnej firmy sprzątającej do biura. Nie jest to jednak oszczędność, ale stara dla firmy. Możemy zaoszczędzić na innych rzeczach, ale nigdy nie na warunkach pracy i czystości biura – czyli na naszej wizytówce. Z drugiej strony jednak, gdy porównamy sobie koszty związane z miesięcznym utrzymaniem firmy sprzątającej bardzo łatwo zauważyć, że nie są duże i z pewnością warto w to zainwestować.

Chcąc stworzyć więc biznes, który będzie utożsamieniem najwyższej jakości najpierw musimy zadbać o wizytówkę firmy – czyli czyste i schludne biuro. Biuro to nie tylko pomieszczenia służące do wykonywania przykrego obowiązku, jakim jest praca. To podstawa do biznesu, miejsce spotkań i konferencji, oraz tak ważny wizerunek każdej szanującej się firmy.

Artykuł przygotowany został przez firmę Marcus – usługi porządkowe i sprzątanie biur w Warszawie