Czym się kierować, wybierając meble do małego mieszkania? Mini poradnik

Coraz większą popularnością cieszą się małe mieszkania. Wynika to z jednej strony ze względów ekonomicznych: wolimy krócej spłacać kredyt i mieć mniejsze raty, by bardziej cieszyć się życiem, a z drugiej – ze względów inwestycyjnych.

Nigdy nie wiadomo, kiedy dostaniemy kontrakt na drugim końcu kraju i trzeba będzie mieszkanie sprzedać lub wynająć. Najłatwiej znaleźć kupca i najemcę na małe mieszkanie. W obliczu tych argumentów pojawia się dylemat – jak umeblować małe mieszkanie, by było funkcjonalne i zostawiło niezbędną do życia przestrzeń?

Zacznij od zaplanowania niezbędnego wyposażenia. Nawet w małym mieszkaniu nie może zabraknąć garderoby, warto do tego wykorzystać wnękę, na przykład w przedpokoju lub w sypialni. Nieodzowne okażą się też meble kuchenne, szafka pod umywalką w łazience i jedna wisząca. Do tego łóżko dla każdego domownika i regał z szafą. Aby wykorzystać potencjał mieszkania, zaoszczędzić przestrzeń, zamów meble na wymiar. To rozwiązanie sprawdzi się zwłaszcza w kuchni.

Meble do pokoju dziecięcego

Urządzasz pokój dziecka? Nie ulegaj pokusie kupowania słodkich kolekcji w misie, którą za kilka lat trzeba będzie wymienić. To zbędny wydatek w obliczu niekończącej się listy potrzeb malucha. Postaw na neutralne, minimalistyczne rozwiązania, np. klasyczną biel, ciepłą sosnę, unikaj ciemnych mebli w małym mieszkaniu. Jasne optycznie rozświetlą przestrzeń, ten efekt spotęgują lustra. Uniwersalne meble pasują nie tylko do pokoju chłopca i dziewczynki, ale też do pokoju niemowlaka i nastolatka. Zmienią się jedynie detale i niektóre meble sprzedasz na aukcji, jak na przykład łóżeczko niemowlęce, czy komodę z przewijakiem. W przypadku innych zmieni się przeznaczenie, w skrzyni na zabawki można przechowywać skarby nastolatka.

Nowoczesne rozwiązania, które warto zastosować

Wybierając meble, zwróć uwagę, czy są wyposażone w prowadnice spowalniające ruch szuflad. Dzięki nim maluch nie przytnie sobie palców, a meble dłużej posłużą w niezmienionym stanie, ponieważ nie będą obite. Istnieją też skrzynie na zabawki z wolno opadającym wiekiem. Zwróć także uwagę, by meble miały wysokie nóżki, to ułatwi sprzątanie i wyjmowanie drobiazgów, które wpadły pod spód. Uniwersalną kolekcję łatwo modyfikować.