Czym się kierować przy doborze dobrego warsztatu samochodowego?

Z doświadczenia wiadomo, że o dobrego mechanika w dzisiejszych czasach nie jest łatwo. Jedni żądają kolosalnych sum do zapłaty, a inny z kolei zwyczajnie nie znają się na swojej pracy.

Naprawa samochodu może sprawić nie lada wyzwanie, jeśli po wizycie w warsztacie sprawa ma się dużo gorzej niż przed oddaniem auta w ręce fachowca. Największą plagą w dzisiejszych czasach jest oszustwo.

Idąc do warsztatu oczekujemy profesjonalnej konsultacji z fachowcem, który doradzi nam najbardziej korzystne rozwiązanie dla naszego samochodu. Zwłaszcza, jeśli chodzi o naprawy powypadkowe. Zwykła wymiana oleju może nas przyprawić o ból głowy. Płacimy jak za dobrej jakości płyn, a dostajemy tani olej lub nalewany z wielkiej beczki.

Jak uniknąć tego typu zachowań i oszustw? Przede wszystkim od razu ustalmy z mechanikiem, jaką kwotę chcemy przeznaczyć na przegląd lub naprawę auta. Wtedy będziemy wiedzieć, że koszty nie przekroczą wcześniej założonej przez nas sumy. Po drugie oczekujmy od zakładu wyszczególnienia na rachunku wszystkich części, płynów, które zostały użyte wraz z nazwami ich producentów. To ułatwi nam sprawdzenie, czy koszty nie zostały zawyżone i czy rzeczywiście mamy to użyte w swoim samochodzie.

Nie da się nie wspomnieć o montażu używanych części, które klientom sprzedawane są jako nowe. Sami nie jesteśmy w stanie tego określić, ponieważ nie jest to widoczne na pierwszy rzut oka. Dobrego mechanika poznamy po tym, że sam zaproponuje nam użycie dobrych lecz nie nowych części, a często również tańszych zamienników.

Jeżeli wybieramy zakład, który ma naprawić nasze auto po kolizji, należy zrobić wstępne oględziny zwłaszcza u znajomych osób, które korzystały już z usług danego mechanika. Musi on fachowo określić wycenę naprawy szkody. Nie powinien od razu oferować najtańszych części, czy zaniżać wartości naprawy. Przy wstępnych oględzinach, poprzez które wyceniana jest szkoda, mechanik jest zobowiązany do zgłoszenia każdej usterki. Jeżeli ubezpieczyciel nie zaliczy jej jednak do szkody wypadkowej zakład może odwoływać się od decyzji i wnioskować o ponowne oględziny. W ten sposób działa na korzyść klienta, który i tak poniósł już duże szkody w związku z wypadkiem. Jeżeli to nie poskutkuje, powinien dogadać się z klientem i zaproponować rozwiązanie korzystne dla obu stron.