istock_000006577952mediumLeczenie otyłości balonem żołądkowym jest jedną z najmniej inwazyjnych metod, jakie osobom otyłym ma do zaproponowania współczesna chirurgia bariatryczna. Czy skuteczną? Kto może poddać się leczeniu otyłości balonem żołądkowym?

Otyłość jest poważnym problemem dzisiejszego świata, którego skala stale rośnie. W przeszłości otyłość uważana była za symbol dostatku, a otyłe kobiety kojarzone były z pięknem i płodnością. Współcześnie wiemy już, że otyłość jest chorobą, którą trzeba leczyć, gdyż prowadzi do wielu groźnych powikłań. Otyłość przyczynia się do powstawania powikłań i schorzeń, będących bezpośrednim zagrożeniem dla życia i zdrowia. Osoby otyłe są szczególnie narażone na zaburzenia natury metabolicznej i hormonalnej. Otyłość zwiększa ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego, nowotworów (zwłaszcza jelita grubego, odbytnicy i trzonu macicy) oraz chorób ze strony układu pokarmowego. A przecież to nie wszystko, gdyż otyłość jest również poważnym problemem natury psychospołecznej. Osoby z nadwagą borykają się z kompleksami i brakiem pewności siebie, cierpią z powodu niepowodzeń w życiu prywatnym i zawodowym.

Balonikowanie żołądka – alternatywa dla operacyjnego leczenia otyłości

W Europie i Ameryce otyłość jest już epidemią. Na samym Starym Kontynencie w ciągu ostatnich dwudziestu lat potroiła się liczba osób cierpiących z powodu otyłości. Nic więc dziwnego, że stale istnieje potrzeba udoskonalania metod leczenia otyłości. W przypadku wielu chorych, szczególnie tych, u których wskaźnik masy ciała BMI przekroczył 40 kg/m2 (trzeci stopień otyłości, tzw. otyłość olbrzymia), chirurgiczne leczenie jest jedyną szansą na pozbycie się nadmiaru zbędnych kilogramów.

Operacje bariatryczne przeprowadza się zwykle u osób ze zdiagnozowanym trzecim stopniem otyłości lub stopniem drugim (BMI powyżej 35 kg/m2), o ile istnieją co najmniej dwie choroby współistniejące, a chory podjął próbę leczenia otyłości metodami zachowawczymi. Balonikowanie żołądka może być stosowane nie tylko u osób ze skrajnymi postaciami otyłości, ale również u pacjentów z niewielką nadwagą, pragnących poprawić swój komfort życia. Leczenie otyłości balonem żołądkowym jest mniej inwazyjną metodą niż klasyczne operacje bariatryczne i, co ważne, odwracalną, więc nie istnieje wiele przeszkód do zastosowania tej metody. Więcej o zabiegu dowiesz się tutaj: www.tourmedica.pl/zabiegi/leczenie-otylosci-balonem-zoladkowym

Jak wygląda leczenie otyłości balonem żołądkowym?

Leczenie otyłości metodą BIB System (BioEnterics Intragastric Balloon), czyli balonem żołądkowym, należy do jednych z najnowszych osiągnięć chirurgii bariatrycznej. Pierwsze operacje wyłączające przeprowadzono w latach 50. XX wieku, a początki metody balonikowania żołądka sięgają końca lat 90. Balon żołądkowy jest rekomendowany jako metoda, która bez ryzyka związanego z operacją pomaga kontrolować masę ciała. Balonikowanie żołądka zostało opracowane w Stanach Zjednoczonych przez korporację Inamed Health.

Leczenie otyłości metodą balona żołądkowego polega na endoskopowym wprowadzeniu do żołądka silikonowego balonu, który następnie jest wypełniany. Obecnie na rynku dostępne są dwa rodzaje balonów żołądkowych – balony wypełniane solą fizjologiczną (Medsil, Orbera, Spatz, End-Ball) oraz balony wypełniane powietrzem (Heliosphere). Materiał, z którego wykonane są wszystkie balony, jest odporny na działanie soków trawiennych.

Balon pomaga w redukcji masy ciała dzięki zmniejszeniu objętości przyjmowanego pokarmu. Jego obecność napina ściany żołądka, dzięki czemu do mózgu wysyłany jest sygnał, który hamuje uczucie głodu. Balon pozostaje w żołądku przez okres około sześciu miesięcy (maksymalnie do dwunastu), po czym jest usuwany przez lekarza, również metodą endoskopową. Po tym czasie pacjent ma już wykształcone prawidłowe nawyki żywieniowe, dzięki czemu utrzymanie niższej wagi jest możliwe również po usunięciu balona.

W Polsce za zabieg balonikowania żołądka zapłacimy od 6,5 do 7,5 tysiąca. To znaczniej mniej niż w Europie. W Niemczech zabieg kosztuje około 6 tysięcy euro, a w Wielkiej Brytanii od 3 do 5 tysięcy funtów.

Related Posts