Czym jest Quilling i jakie jest jego zastosowanie?

quillingPapieroplastyka oddaje do naszej dyspozycji wiele możliwości tworzenia fantastycznych zdobień i dekoracji, które mogą uatrakcyjnić nasze wnętrze bądź nadać zupełnie nowego blasku codziennym przedmiotom.

W ramach tej dziedziny funkcjonuje sporo pomniejszych technik, za pomocą których możliwe staje się tworzenie wspomnianych dzieł. Jedną z nich jest Quilling, w ramach której tworzone są ozdoby składające się z bardzo wąskich pasków papieru.

Szerokie możliwości

Paski te najczęściej tworzone są przy użyciu niszczarek do dokumentów, wyposażonych w odpowiednie funkcje. Pozwalają one wycinać paski o różnego grubości, dzięki czemu jesteśmy w stanie tworzyć z nich różnorakie, niezwykle atrakcyjne kształty.

Najczęściej pokrywają one wcześniej przygotowaną powierzchnię, na przykład kolczyków, dzbanków czy kubków. Tworzonych jest również wiele prac, w przygotowaniu których wykorzystany został wyłącznie pocięty papier.

Rozwój techniki

Quilling stał się w ostatnich latach niezwykle popularny. W technice tej tworzonych jest mnóstwo ozdób takich jak chociażby sztuczne kwiaty, pudełka, broszki czy dekoracje świąteczne. W związku z bardzo szerokim spektrum zastosowań tej techniki, spotkać można się nawet ze specjalnymi kursami wykonywania tego typu dekoracji.

Skąd się jednak wzięła ta metoda? Zapoczątkowana została najprawdopodobniej w wieku XV przez mnichów, którzy wykorzystywali paski do dekorowania ksiąg. Powstawały one najczęściej z gęsich piór. W kolejnych stuleciach dziedzinę tę przejęły dobrze urodzone panie, które spędzały w ten sposób wolny czas. Kolorowe, ozdobne wstążki używane były również podczas haftowania, a nawet w malarstwie.

Proste i tanie urządzenie do quillingu

Obecnie za popularność omawianej techniki odpowiada  ogromna liczba materiałów, które możemy wykorzystać. Wszelkie paski są tworzone w bardzo prosty sposób – wystarczy zaopatrzyć się w dobrą niszczarkę do dokumentów.

Godna polecenia jest w szczególności niszczarka ręczna Draper D 69260 dostępne tutaj – http://www.narzedziak24.pl/niszczarka-dokumentow-reczna.html. Charakteryzuje się przede wszystkim prostotą użycia, a także sporymi możliwościami – tnie bowiem papier na paski o szerokości zaledwie 3 milimetrów. Z jej pomocą wykonamy wiele atrakcyjnych pasków, które posłużą nam do tworzenia wspaniałych ozdób.