Czym jest hosting serwerów i czy warto z niego korzystać?

serweryGdy firma chce skorzystać z nowoczesnego oprogramowania, wcale nie musi przygotowywać się na bardzo wysokie wydatki związane z zakupieniem zaawansowanych komputerów. Rozwiązaniem jest skorzystanie z usług hostingu serwerów, która również niesie ze sobą wiele innych funkcjonalności do dyspozycji.

Dane przechowywane tylko na jednym komputerze, podczas gdy w firmie pracuje wiele osób? To nie wchodzi w grę! Właśnie dlatego komputery firmowe przez długi czas łączyło się w wewnętrzne sieci, które korzystały ze wspólnego serwera. Takie rozwiązanie niosło jednak ze sobą spore wydatki na zakup sprzętu komputerowego. Teraz jednak nie musimy z niego korzystać, ponieważ do dyspozycji mamy również opcję hostingu serwerów.

 

Na czym polega hosting serwerów?

Hostingiem nazywa się udostępnienie przez dostawcę zasobów serwerowni w ramach usługi internetowej. W zakresie hostingu klient otrzymuje do dyspozycji określoną objętość dysku twardego, a także „rezerwuje” maksymalną ilość przesyłanych danych i stopień obciążenia serwerowni. Także może korzystać z dodatkowych usług, na przykład udostępniania baz danych, obsługi technicznej.

 

Na serwerach można przechowywać dane, można również instalować na nich oprogramowanie, które będzie dostępne on-line, przez przeglądarkę internetową. Można też korzystać z ich wysokiej mocy obliczeniowej.

 

W internecie możemy znaleźć darmowe usługi serwerowe, ale są one głównie przeznaczone do użytkowników prywatnych oraz mniejszych firm. Wtedy, gdy potrzebna jest większa przestrzeń oraz wysoki przesył danych, korzysta się z usług płatnych, a serwery dobierane są indywidualnie w zależności od oczekiwań klienta.

 

Jakie są zalety hostingu serwerów?

Przede wszystkim jest to oszczędność pieniędzy – jak wspomnieliśmy na wstępie, firma nie musi wtedy inwestować w sprzęt oraz w obsługę specjalistów, ponieważ za kwestie techniczne odpowiedzialna jest firma hostingowa. Również jest to sposób na podwyższenie bezpieczeństwa danych firmowych, gdyż nie są one narażone na utratę w wyniku awarii komputerów firmowych. Nie ma też obaw o przestoje i brak dostępności kluczowego oprogramowania, ponieważ serwerownie oferowane przez firmy hostingowe to nowoczesne i optymalnie zabezpieczone obiekty.

 

Firma BLUER (Bluer.pl) oferuje swoim klientom kompleksowe usługi w zakresie hostingu serwerów oraz chmury obliczeniowej. Więcej informacji związanych z ofertą można znaleźć na stronie pod adresem: Bluer.pl.