Czy zakupy przez internet są bezpieczne?

security-265130_1280Coraz częściej wybieramy zakupy online zamiast tych w stacjonarnym sklepie. Nakłania nas do tego głównie wygoda – za pomocą kilku kliknięć możemy zamówić to, co kupilibyśmy w stacjonarnym sklepie. W dodatku nie musimy nigdzie jeździć i stać w kilometrowych kolejkach. Natomiast należy zadać sobie podstawowe pytanie – czy zakupy przez internet są bezpieczne?

Zakupy przez internet są bezpieczne, o ile wiemy jak je robić i na co należy zwracać uwagę. Na co więc zwracać uwagę zanim dokonamy zakupu?

Zwracać uwagę należy przede wszystkim na opinie i komentarze innych użytkowników, którzy już dokonali zakupu u tego sprzedawcy. Zarówno na serwisach zakupowych czy w wyszukiwarce możemy znaleźć mnóstwo opinii wystawionych przez innych. Jeśli więc widzimy, że klienci nie byli zadowoleni z zakupu, bo produkt był nieoryginalny, przesyłka szła zbyt długo czy tez pojawiały się jakieś problemy ze sprzedawcą – omijajmy taki sklep internetowy szerokim łukiem. Również postarajmy się o to, by wystawić własną opinię po zakupach, by inni mogli z tego skorzystać i uniknąć ewentualnych problemów.

Zwracajmy uwagę na to, czy strona na której robimy zakupy jest stroną szyfrowaną – czyli przed adresem wyskakuje nam „https”. Każda strona, na której dokonujemy płatności online, podajemy swoje dane osobiste lub dane karty kredytowej powinna być właśnie tą szyfrowaną. Jeśli nie jest, to powinno nam się zapalić czerwone światełko. Bardzo wielu klientów pada ofiarami internetowych przestępców, którzy potrafią wykorzystać nasze dane osobowe czy konto bankowe.

Przede wszystkim czytajmy i jeszcze raz czytajmy. Bardzo ważne jest to, co sprzedawca napisze o produkcie oraz jakie informacje zamieści. Czasami okazać się bowiem może, że produkt jest tym powystawowym, nie ma oryginalnego opakowania lub też ma jakieś ślady użytkowania. Czasami produkty oferowane przez sprzedawców wysyłane są z zagranicy. W takim przypadku mamy większe prawdopodobieństwo, że nasza przesyłka po drodze się zgubi lub dojdzie po bardzo długim czasie oczekiwania. Więc czytajmy opis, opinie, komentarze i podejmijmy decyzję, czy warto.

Zakupy w internecie są bezpieczne, o ile podejmujemy dobre decyzje. Róbmy więc zakupy tylko w tych sklepach, które cieszą się dobrą renomą i opinią.

Jeśli nie jesteśmy do końca pewni, a bardzo nam zależy na oferowanym produkcie przez sprzedawcę – najbezpieczniej będzie wybrać opcję przesyłki za pobraniem. W takim przypadku unikamy procesu płatności online i płacimy za dostarczony produkt listonoszowi lub kurierowi. Będzie to dużo bardziej bezpiecznie od płacenia za produkt zanim ten jeszcze przyjdzie.

Dużo bezpieczniej będzie również zamawianie i robienie zakupów online w polskich sklepach internetowych. Z zagranicznymi sklepami mogą pojawić się różne problemy, typu utrudniony kontakt, długi czas oczekiwania na przesyłkę czy też cło.

Zakupy online są bezpieczne i mogą być wygodne pod warunkiem, że postępujemy rozsądnie i z głową. Przede wszystkim czytajmy opinie o produktach, komentarze innych klientów i weryfikujmy.

Publikację przygotowało Ministerstwo Gadżetów – Prezent dla kobiety jeszcze nigdy nie był tak prostym wyborem.