Czy warto założyć dziecku konto oszczędnościowe?

family, children, money, investmen and happy people concept - happy father and daughter with big pink piggy bankWielu rodziców chciałoby zacząć odkładać pieniądze na przyszłość dla swojego dziecka, jednak nie wiedzą na jaki produkt finansowy się zdecydować. Jedną z możliwości jest założenie dziecku konta oszczędnościowego. Pozwala ono gromadzić środki finansowe co miesiąc naliczając odsetki, jednak nie zamraża naszego kapitału – dostęp do oszczędności mamy przez cały czas. A im wcześniej zaczniemy oszczędzać, tym lepiej. Więc czy założenie konto oszczędnościowego dla naszej pociechy to dobry wybór?

Chcąc zacząć gromadzić pieniądze dla naszej pociechy mamy do wyboru kilka możliwości. Mogą zdecydować się na produkt oszczędnościowy, np. lokatę lub właśnie konto oszczędnościowe, by samemu odkładać i pomnażać oszczędności. Może być to kiedyś suma przeznaczona na studia lub start w dorosłe życie młodego człowieka. Inną opcją jest otworzenie dziecku oddzielnego rachunku bankowego, na którym samodzielnie będzie ono mogło np. zarządzać swoim kieszonkowym. Możliwość skorzystania z wszelkiego rodzaju produktów oszczędnościowych jest możliwa już od momentu narodzin dziecka.

Wyższość kont oszczędnościowych nad pozostałymi produktami polega na tym, że wpłacać pieniądze możemy kiedy tylko chcemy, a tak samo jak na lokacie, będą one regularnie procentować. Wysokość oprocentowania jest zależna od banku. Ponadto możemy wypłacać je w dowolnym momencie bez utraty odsetek. Samo otwarcie i prowadzenie konta jest darmowe. Wpłacać pieniądze na to konto mogą nie tylko rodzice, ale też dziadkowie i inni krewni. Konta oszczędnościowe dla dzieci mogą być, w zależności od banku, produktami zupełnie niezależnymi lub też funkcjonować w formie subkonta do rachunku osobistego jednego z rodziców czy opiekunów prawnych młodego człowieka. Jedyne czynności wiążące się z opłatami to kolejna w danym miesiącu wypłata środków z konta oszczędnościowego lub przelew z tego konta na konto w innym banku.

Natomiast pomysł założenia oddzielnego rachunku bankowego dziecku może wydawać się dość kontrowersyjny. Jednak może to pomóc dziecku nauczyć się samodzielnie oszczędzać i zarządzać kieszonkowym. Możliwości takiego konta są ograniczone, jednak pomoże ono dziecku zrozumieć podstawy świata finansów, np. pokaże na czym polega naliczanie odsetek, gdyż tego typu rachunki zazwyczaj również są oprocentowane. Dopiero w wieku 13 lat nasze dziecko staje się osoba małoletnią i zyskuje więcej możliwości dotyczących zarządzania środkami na koncie.

Jak założyć dziecku konto oszczędnościowe? W dzisiejszych czasach możesz zrobić to nawet bez wychodzenia z domu, wnioski dostępne są na stronach internetowych banków. Należy jedynie wypełnić je i postępować zgodnie z dalszymi instrukcjami banku. Możesz również udać się do oddziału banku i porozmawiać z doradcą o tym, jakie rozwiązanie będzie najlepsze dla oszczędności Twojego dziecka. Młodemu człowiekowi trudno jest rozpocząć samodzielne życie bez żadnych oszczędności, dlatego warto pomyśleć o lokowaniu oszczędności dla dziecka w banku już od najmłodszych lat.