Czy warto korzystać z oleju opałowego?

Stosunkowo rzadko olej opałowy bywa wykorzystywany jako sposób na ogrzewanie domów i mieszkań w Polsce. Czy jednak, w niektórych przypadkach taki sposób ogrzewania nie jest dobrym rozwiązaniem?

Ogólnie rzecz biorąc, rezerwy ropy naftowej są nadal wyższe niż kiedykolwiek w historii, a hurtowa sprzedaż paliw ma miejsce na całym świecie. Skoro więc wykorzystujemy je jako np. olej napędowy, to czemu tak mocno wzbraniamy się przed jego użyciem w celach grzewczych?

Statystyki pokazują, że olej opałowy bywał czasem mniej kosztowny niż gaz ziemny. Warto też zauważyć, że popyt na gaz rośnie bardzo szybko na całym świecie, a tam gdzie szybko rośnie popyt, a podaż z przyczyn technicznych rośnie wolno, to można spodziewać się wzrostu cen. Każda hurtownia paliw odnotowuje przecież w ostatnich latach znaczny wzrost zamówień na gaz. Choć trudno dziś w to uwierzyć, to scenariusz, w którym nawet w Polsce za kilka lat ogrzewanie olejem będzie znacznie tańsze, niż wykorzystanie gazu grzewczego jest prawdopodobny.

Co jednak z ekologią. W końcu olej opałowy na pewno jest bardzo szkodliwy. Otóż, nie koniecznie. Można powiedzieć, że to kolejny mit związany z olejem grzewczym. Obecnie przetwarzanie ropy charakteryzuje się niemal zerową emisją, a najnowsze technologie systemów paliwowych, jeszcze bardziej obniżając emisję. Wielu naukowców uważa, że np. mieszanka oleju opałowego z biopaliwami ma przed sobą ogromną przyszłość, ponieważ jest tania, efektywna i ekologiczna. Pamiętajmy także, że surowiec jest tylko jednym z kosztów ogrzewania. Same piece grzewcze to przecież wydatek sięgający kilku – kilkunastu tysięcy złotych, a do tego trzeba doliczyć koszt związany z utrzymaniem systemu kaloryferów. Statystyki wskazują zaś, że jeśli są one odpowiednio utrzymywane, średnia żywotność urządzenia na olej opałowy wynosi 30 lub więcej lat. Średnia żywotność pieca na gaz ziemny wynosi zaledwie 11-14 lat.

Co równie ważne olej opałowy jest bezpieczny, a już na pewno bezpieczniejszy niż surowiec gazowy. Olej opałowy nie zapala się, dopóki temperatura nie osiągnie aż 130 stopni. Gaz ziemny jest za to dużo bardziej wybuchowy, a jego przecieki stanowią główną przyczynę zgonów, z powodu zatrucia tlenkiem węgla.

Podsumowując, wbrew pozorom ogrzewanie olejem opałowym w przyszłości może być świetną alternatywą dla ogrzewania za pomocą gazu.