Czy personalizacja w marketingu jest potrzebna?

praca-2Personalizacja w marketingu nie jest już niczym wyjątkowym i powoli staje się standardem. Konsumenci oczekują od firm indywidualnego traktowania, dlatego też nawet niewielkie zmiany, na przykład zawarcie ich imienia i nazwiska w e-mailu lub w listach daje bardzo dobre rezultaty.

Nowoczesny marketing wykorzystuje w dużej mierze personalizowane treści. Dotyczy to w szczególności marketingu internetowego, gdzie możliwości wykorzystania personalizacji są największe i często strategia marketingowa bazuje właśnie na wykorzystaniu odpowiednich działań skoncentrowanych na personalizacji przekazu.

 

Personalizacją nazywa się ogólnie działania skoncentrowane na dopasowaniu przekazu do potrzeb odbiorcy. Najczęściej polegają one na umieszczeniu w przekazie imienia i nazwiska odbiorcy, ale również mogą być znacznie szersze, na przykład dotyczyć prezentacji klientowi takich ofert, które są sprofilowane zgodnie z jego potrzebami i oczekiwaniami. Odbiorca spersonalizowanego materiału czuje się wyróżniony, że jego indywidualne preferencje zostały wzięte pod uwagę. W rezultacie taka strategia marketingowa powoduje bardziej ścisłe związanie klienta z marką i pozwala na budowanie lojalnej grupy konsumentów.

 

Personalizacja nie jest zasadniczo skomplikowana. Obecnie w tym celu stosuje się specjalne technologie, na przykład systemy e-mailingowe personalizujące wiadomości, druk cyfrowy pozwalający na wydrukowanie każdego materiału z indywidualnymi informacjami, również strony internetowej na podstawie akcji klienta proponują odpowiadającą mu ofertę. Stosuje się również personalizowane upominki.

 

Firmy, które oferują doradztwo biznesowe, często rekomendują korzystanie z personalizacji w marketingu. Zanim jednak rozpocznie się prowadzenie działań w tym kierunku, warto zasięgnąć profesjonalnej porady. Usługi tego rodzaju świadczy firma Assay Consulting (Assay.pl), która ma w tym zakresie szerokie doświadczenie. Oferowane przez nią doradztwo biznesowe jest skoncentrowane na dążeniu do silnej i stabilnej pozycji rynkowej. Więcej informacji w tym zakresie znaleźć można na stronie internetowej firmy pod adresem: Assay.pl.