Czy komputery i internet jesteśmy w stanie utrzymać w ryzach

Coraz częściej futurolodzy i inni zainteresowani zadają sobie pytanie – czy komputery i internet nie wyzwolą się kiedyś spod władzy człowieka i czy na przykład same nie zaczną się… reprodukować? Na dodatek, również coraz częściej, władze niektórych państw (nawet demokratycznych) zastanawiają się nad tym, czy nie wzmocnić kontroli nad internetem, wziąwszy choćby pod uwagę strony destrukcyjne, organizujące wręcz zbiorowe samobójstwa, albo portale o produkcji broni lub portale terrorystów.

Przed czym przestrzegać w czasie obecnym?

Wydaje się, że najważniejszych priorytetów należy odpowiednie wychowanie dzieci, poprzez odpowiedni kontakt. Mamy bowiem na bieżąco do czynienia z przemocą internetową, nierzadko wynikającą z tego, że dziecko komuś podarowało zbyt odważne lub kompromitujące zdjęcie. Na dodatek takie fotografie można preparować. Dzieci niekoniecznie mają rozeznanie w aspekcie odpowiednich zabezpieczeń komputera lub sieci. Chętniej niż dorośli idą na łatwiznę wymyślając proste hasła, co nierzadko kończy się wejściem na skrzynkę lub komputer osoby nieprzyjaznej i złośliwej.

Dlatego już przy pierwszej styczności naszej latorośli z komputerem i sieciom opłaci się rodzicom zwrócenie uwagi między innymi na sposób wymyślania haseł komputerowych i internetowych – by hasła nie były zbyt proste, by były tworzone najlepiej przy pomocy generatora. Można też przekonać dziecko do tego, by nie przechowywało swoich haseł w folderze lub pliku na pulpicie komputera, ale na przyklad na innym, zewnętrznym nośniku. Natomiast wspomniany generator haseł w dużym stopniu zmniejsza prawdopodobieństwo wejścia osoby niepożądanej na komputer lub skrzynkę mailową, bowiem hasło tworzone jest losowo.

Natomiast użytkownik tworzący hasło ma do wyboru rodzaj znaków, na przykład może wybrać jednocześnie litery małe i wersaliki wraz z cyframi. Może też dodawać do hasła znaki interpunkcyjne lub znaki specjalne. Mimo takich zabezpieczeń, dobrze jest kiedy użytkownik komputera oraz internetu zmienia swoje hasła co pewien czas.

Inne zagrożenia

Jeśli idzie o dzieci i młodzież to do największych zagrożeń należy ich kontakt sieciowy z nieodpowiednimi osobami lub portalami. Najmłodsi narażeni są na propozycje pedofilów, którzy podszywają się bardzo często pod ich rówieśników. Trzeba tworzyć dystans wśród dzieci i młodzieży do portali randkowych, ale do tego nie wystarczy wyrecytowanie wskazówek lub ostrzeń – najskuteczniejsze są częste i cieple rozmowy rodziców z dziećmi.