Czy każdy żeglarz musi posiadać patent?

foto1Żeglowanie, podobnie jak jazda samochodem, wymaga posiadania odpowiednich uprawnień. Żeglarz musi nauczyć się, jak sterować łodzią, jak przewidywać pewne sytuacje i radzić sobie w sytuacjach trudnych, woda bowiem jest żywiołem zupełnie nieprzewidywalnym. Tego wszystkiego kandydat na żeglarza uczy się w trakcie kursu, który zakończony jest egzaminem. Jednak nie każde żeglowanie patentu wymaga.

Istnieją jednak przypadki, kiedy żeglarz nie potrzebuje żadnych uprawnień. Jednym z takich przypadków jest żeglowanie małym jachtem bądź łodzią z silnikiem o niewielkiej mocy. Każdy może sterować jachtem, którego długość nie przekracza 7, 5 m. Bez pozwolenia możemy również sterować jachtem motorowym. Warunkiem jest moc silnika, która nie może przekraczać 10kW. Dodatkowo, taki jacht może posiadać silnik pomocniczy. Do sterowania takimi łodziami, nie potrzebujemy patentu.

Zainteresowanie żeglarstwem wciąż rośnie, dlatego też oferta dla miłośników wodnych atrakcji jest coraz bardziej rozbudowana. Świetną opcją jest czarter łodzi motorowych. Firmy czarterowe pozwalają na wynajęcie jachtu, którym można sterować bez posiadania żadnego patentu. Jachty takie mają silniki o dozwolonej mocy i nie posiadają żagla, toteż nawet początkujący żeglarze mogą skorzystać z tego udogodnienia.

Żeglowanie jachtami motorowymi o większej mocy wymaga już posiadania patentu. Każdy mocniejszy sprzęt wymaga nowych uprawnień, a co za tym idzie, zdania nowych egzaminów. Patenty żeglarskie dzielimy na trzy stopnie. Najniższym stopniem jest patent na żeglarza jachtowego. Kolejnym jest patent na sternika morskiego, a najwyższym – patent na kapitana jachtowego. Każdy żeglarz posiada też książeczkę żeglarską. Jest to książeczka, w której odnotowuje się wszystkie przebyte kursy i szkolenia, odbyte rejsy. Prawdziwość wpisanych w książeczkę danych potwierdza pieczątka i podpis organizatora czy kapitana danego wydarzenia. Taką książeczkę może posiadać każdy, nawet najbardziej początkujący żeglarz. Pierwsze uprawnienia żeglarskie można zdobywać już po ukończeniu 14 roku życia. Co więcej, kurs przed przystąpieniem do egzaminu nie jest obowiązkowy. Większość kandydatów jednak bierze w nim udział, ponieważ egzamin ma formę zarówno praktyczną, jak i teoretyczną.