Czy blogosfera przydaje się w marketingu?

Większość z nas ma swoje ulubione blogi internetowe, na które regularnie zaglądamy. W blogosferze działa mnóstwo różnych blogów, które poświęcone są między innymi modzie, urodzie, aranżacji wnętrz, polityce czy też nauce. Czy jednak blogosfera przydaje się w marketingu?

Popularni blogerzy przyciągają na swoje strony internetowe bardzo wielu internautów – niejednokrotnie ich fani liczeni są w setkach tysięcy. Wokół ich blogów tworzą się lojalne grupy, na które bloger jest również w stanie wpływać, na przykład poprzez rekomendację określonych produktów czy usług. Właśnie dlatego blogosfera wykorzystywana jest coraz częściej w kampaniach marketingowych, ponieważ blogerzy jako liderzy opinii mogą kształtować decyzje konsumenckie swoich czytelników.

 

Blogosfera pozwala na prowadzenie kampanii marketingowych z wykorzystaniem różnych metod promocyjnych, które pozwalają na reklamowanie praktycznie każdego produktu czy usługi, dobierając tematykę kampanii do grupy docelowej danego bloga internetowego – wtedy szansa na powodzenie kampanii jest jeszcze wyższa, ponieważ informacje trafiają do najbardziej zainteresowanych osób.

 

Wśród popularnych metod promocji na blogach znajdują się między innymi programy afiliacyjne, czyli partnerskie, które polegają na prezentacji i rekomendacji różnych produktów i usług – reklama ma wówczas formę linków w treści lub boksów reklamowych. Blogerzy często nawiązują też współpracę z reklamodawcami bezpośrednio, otrzymują od nich produkty czy usługi do testowania, które potem opisują na swoim blogu. Bardziej popularni blogerzy stają się również celebrytami – są następnie zapraszani na prestiżowe wydarzenia branżowe prowadzone przez firmy.

 

Dużo pomocnych informacji dotyczących wykorzystania blogów internetowych w marketingu można znaleźć w serwisie internetowym AdNext.pl, który koncentruje się na branży e-marketingu. AdNext.pl regularnie publikuje pomocne porady, aktualności oraz case studies dla każdego zainteresowanego realizacją działań marketingowych on-line.