Customizowane rzeczy – czyli o nowej modzie

2Kiedyś wszystkie przedmioty wykonywano ręcznie – rzemiosło kwitło, ale z uwagi na długi proces tworzenia ceny również wzrastały. Z tego powodu na pewne produkty było stać tylko nielicznych. Później do użycia weszły taśmy produkcyjne i ceny spadły – ale ludzie otrzymywali produkt masowy, nie wyróżniający się niczym spośród tysięcy podobnych. Wraca więc moda na oryginalność i przedmioty unikalne – a wręcz wykonywane pod siebie. Czym jest customizacja?

Od masowości do unikalności

Wiele osób wciąż kupuje w hipermarketach wszystkie – lub większość – rzeczy do swojego domu. Idziemy do sieciówek po ubrania, kupujemy tworzone tysiącami meble z danej serii, garnki, których wyprodukowano miliony i jedzenie stojące dziesiątkami na półkach (w każdym sklepie niemal to samo). Jeździmy standardowymi samochodami i patrzymy w podobne telewizory – wszystko tak naprawdę tworzone jest obecnie w sposób masowy. Niektórym to nie przeszkadza, ale nic dziwnego, że część z nas pragnie posiadać na własność coś wyjątkowego, oryginalnego – coś, czego nie ma nikt inny.

Właśnie to są przedmioty typu custom – rzeczy dostosowane do swoich właścicieli, posiadające w sobie cechy charakterystyczne twórców. Rzeczy wykonane ręcznie, pieczołowicie, z najwyższą starannością – powrót do dawnego rzemiosła i odskocznia od tego, co oferuje nam obecnie świat, czyli masowość i często też bylejakość, ponieważ to co tanie, najczęściej jest też słabej jakości.

Rzeczy customizowane

Obecnie znów pojawił się trend na zakup rzeczy wykonywanych ręcznie – dostosowanych do potrzeb osób, które je zamawiają. W ten sposób można dziś zamówić niemal wszystko – od obuwia, ubrań, poprzez meble, kończąc nawet na maszynach. W końcu liczy się design – a zatem nawet rzecz już istniejącą można „opakować” od nowa.

Interesującym rodzajem tego trendu – który zdobywa sobie stale coraz liczniejsze grono zwolenników – jest customizowanie motocykli i samochodów. Opiszmy wszystko na przykładzie tych pierwszych – z gotowego motocyklu, pochodzącego z produkcji masowej, albo bardzo starego i zniszczonego, można stworzyć prawdziwe, jeżdżące cudo. Motocykle te robione są pod klienta – na prywatne zamówienie. Zamawiający może opisać twórcy swoje marzenia, albo pozostawić cały projekt w jego rękach – zawsze jednak otrzyma coś wyjątkowego i niepowtarzalnego. Kto pragnie w ten sposób odnowić własny motocykl, albo zamówić unikalny egzemplarz dla siebie, powinien odwiedzić stronę firmy Wawa125. By w ten sposób przerobić lub zamówić inne rzeczy, wystarczy przejrzeć oferty w sieci – powstaje coraz więcej tego typu firm. Z pewnością moda ta jest interesująca i może doprowadzić do renesansu tradycyjnego rzemiosła – warto się do tego przyczynić!