Co należy wiedzieć o konserwacji niszczarek?

Niszczarka to jedno z podstawowych urządzeń biurowych. Trudno dziś wyobrazić sobie biuro, które nie miałoby dostępu do takiego sprzętu. Niszczarki biurowe są doskonałym sposobem na to, by chronić wszelkie dokumenty – zarówno te w formie papierowej, jak i zapisane na nośnikach optycznych – przed dostaniem się ich w niepowołane ręce.

Jest to o tyle istotne, iż obecnie większość danych osobowych podlega ochronie prawnej, a firmy, które nie zatroszczą się o odpowiednią utylizację dokumentacji zawierającej takie dane, narażone są na sankcje karno-skarbowe.

Podstawowy sprzęt w biurze

W biurach najczęściej spotkać możemy niszczarki przybiurkowe oraz niszczarki centralne. Niszczarki przybiurkowe mogą pozostać do indywidualnego wykorzystania lub funkcjonować jako niszczarki wolnostojące – do wykorzystania przez max. 10 użytkowników. Niszczarki te standardowo mogą niszczyć ok. 200 dokumentów dziennie. Okresowo mogą być wykorzystywane do niszczenia większej ilości dokumentów. Niszczarki centralne to urządzenia służące nawet 20 użytkownikom. Przeznaczone są do obsługi większych biur. Centralna niszczarka jest tańszą alternatywą dla zakupu kilkudziesięciu niszczarek przybiurkowych. Niszczarki tną dokumenty na: paski (strip cut) lub w ścinki (cross cut). Im wyższa norma DIN 32757 (norma definiująca klasę tajności dokumentów) tym niszczarka powinna ciąć na drobniejsze ścinki i paski. Oprócz tego parametru, kupując niszczarkę do biura warto spojrzeć na parametry takie jak poziom hałasu, szerokość wejścia, pojemność kosza, wydajność.

Przedłużyć życie niszczarce

olejPodobnie jak każde urządzanie biurowe, niszczarka wymaga regularnej konserwacji. Tylko ona sprawi, że sprzęt posłuży nam długo i bezawaryjnie. Podstawowa konserwacja niszczarek polega na smarowaniu ich specjalistycznym olejem. Szczególnie ważne jest smarowanie olejem tych modeli niszczarek, które posiadają noże do cięcia papieru na ścinki. Jednakże pamiętać należy, że smarowanie niszczarek paskowych również warto przeprowadzać w regularnych odstępach czasu. Specjaliści stosują dwie szkoły smarowania niszczarek. Pierwsza z nich zakłada aplikację oleju bezpośrednio na noże niszczarki. Druga z kolei zaleca, by olej rozprowadzić na arkuszach papieru, które następnie wprowadza się do szczeliny podawczej i niszczy. I w taki sposób olej zostaje równomiernie rozprowadzony po nożach. Serwisy niszczarek częściej przychylają się do drugiej metody. Przede wszystkim dlatego, iż jest ona skuteczna i bardzo prosta w wykonaniu. Takie nakładanie oleju pozwala uniknąć zalań niszczarki czy naoliwienia elementów, które nie były do tego przeznaczone, a co za tym idzie, zmniejsza ona możliwość awarii urządzenia po zakończonym procesie. O skuteczności i popularności drugiej metody może świadczyć fakt, iż na rynku dostępne są obecnie specjalne arkusze papieru, już naoliwione. Dzięki nim oliwienie niszczarki jest jeszcze łatwiejsze, a konserwacja skuteczniejsza. Jeśli nie mamy czasu na samodzielną konserwację w tym zakresie lub jeśli obawiamy się, że zapomnimy o tym zadaniu, warto jest wybrać model niszczarki wyposażony w specjalny system automatycznego oliwienia noży. System taki sam „pamięta” o przeprowadzeniu konserwacji co 500 arkuszy papieru, co znacząco obniża możliwość awarii wynikającej z potencjalnego naszego zaniedbania w tym zakresie. System ten jest o tyle ciekawy, iż można go w razie potrzeby uruchomić za pomocą odpowiedniego przycisku na niszczarce.

Dodatkowe informacje na temat niszczarek dokumentów oraz sklep z niszczarkami znaleźć można na stronie www.niszczarkifellowes.com.pl